Na film Cigán nikdo nechodil, přestože kritici ho chválili a dostal ceny | Reflex.cz
nahoru

Na film Cigán nikdo nechodil, přestože kritici ho chválili a dostal ceny

Viliam Buchert2. srpna 2011 • 12:36
Film Cigán
Film Cigán
• foto: 
Profimedia.cz

Slovenský režisér Martin Šulík patří zcela jistě již mnoho let mezi nejlepší tvůrce u našich sousedů. Ostatně na posledním filmovém festivalu v Karlových Varech získal jeho film Cigán hned čtyři ocenění, kromě jiného zvláštní cenu poroty. Ale u českých diváků tento snímek dopadl také zvláštně – naprosto propadl.

 

Křišťálová lupa
Proč ale na film, kteří kritici většinou chválili, prakticky nikdo nepřišel? Celkem bylo v České republice za necelý měsíc na filmu Cigán jen kolem 4000 tisíc diváků a dílo bude staženo tento týden z distribuce. Za diváckým nepochopením můžeme vidět i atmosféru ve společnosti a náš vztah k Romům.

 

Přestože se film Cigán odehrává ve slovenském prostředí, některé jeho postřehy o životě Romů se dají vysledovat i v Česku. Jenže většinová bílá česká společnost se o problémy Romů nezajímá, téměř je ignoruje, a proto ignorovala i film Cigán. O Romech bohužel mluvíme většinou jen tehdy, když vznikne nějaký problém, když se někdo z nich zachová nesprávně nebo přestoupí zákon. O tom, co někteří z nich dělají dobře a v čem uspěli, je skoro naprosté ticho.

 

Norský řetězec stahuje po masakru z regálů hry s pistolemi, granáty a trpaslíky

 

Bílá většina prostě uplatňuje na vztah s Romy myšlenkový apartheid a ignoraci. Což je živná půda pro nejrůznější extrémisty a xenofoby, kteří využívají toho, že část Romů se skutečně chová způsobem, který je nepřijatelný. Ovšem to dělá i část bílých, jen se o tom tolik nemluví.

 

720p 480p 360p 240p
Film CigánVIDEO Archív

 

Zajímavé ale na mizivé návštěvnosti filmu Cigán je i to, že do českých kin si cestu zjevně nenašli ani naši Romové.

 

Macek vs. Rath: Když se inteligenti poperou (Upozornění: Záběry jsou drastické)
Jedno divácké zklamání jsme už přitom v tomto filmovém roce zažili, když na dílo exprezidenta Václava Havla Odcházení, přišlo jen 40 tisíc lidí. To je daleko za očekáváním tvůrce i producentů. Naopak, ohromný úspěch zažívá film Lidice, který v českých kinech vidělo už přes 371 tisíc diváků. Zvláštní u toho je, že zatímco Odcházení mnoho kritiků vyzdvihovalo, Lidice tolik pochval nepobraly. Ale diváci mají jiný vkus než kritici.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,790
29,590
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější