nahoru

Šmoulové jsou nacisté. A taky trochu stalinisté

Adam Kolář 22. května 2011 • 08:00
Šmoulové
Šmoulové
• foto: 
Profimedia.cz

Alespoň to ve své knize, tvrdí francouzský spisovatel Antoine Buéno. Kniha s názvem Le petit livre bleu, což znamená Malá modrá kniha, se objeví na pultech francouzských knihkupectví během června.

Slavní modří Šmoulové se zrodili před více než 50 lety jako vedlejší postavičky v belgickém komiksu Johan & Pirlouit. Bylo to až později, co jim jejich tvůrce Pierre Culliford věnoval zcela vlastní příběh. Asi jako kdyby se najednou samostatně vysílal Itchy a Scratchy ze Simpsonů.

 

Antoine Buéno ve své knize například píše: „Šmoulí společnost je archetypem totalitního společenství, které má vlastnosti stalinismu a nacismu…" Například taková Šmoulinka má se svými blonďatými vlasy odpovídat ideálům árijské rasy, zatímco nepřátelská postavička Gargamela se má shodovat s jakousi antisemitskou karikaturou. Je to záhadné.

 

 

Buď má Buéno nějaký komplex z modré barvy či vysokého hlasu, nebo zkrátka ze Šmoulů samotných. Nebo snad Culliford opravdu tesknil po tehdy čerstvě zažehnaném nacismu a stále více paratizujícím komunismu? Já věřím, že ne. Ledaže by autor pojal knihu jako žert. Jak však víme čerstvě z Cannes, žertovat o nacistech se nevyplácí.Klíčová slova:Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.