nahoru

Japonec přeměňuje mořské potvůrky na umění

ako 17. dubna 2011 • 08:00
Japonec přeměňuje mořské potvůrky na umění
foto: wackyarichives.com

Umělec Iori Tomita je bývalý rybář, který vystudoval ichtyologii. Rybám a mořskému světu se tedy věnuje prakticky od mládí. Až nedávno však začal dělat něco, čemu říká New World Transparent Specimens, tedy transparentní vzorky nového světa.

Jedná se o kreatury z hlubin moře, které Tomita transformuje do fosforovité podoby. Celý proces trvá půl roku až rok. Potvůrky dostává od svých kamarádů rybářů, tudíž má ve sbírce například i mořského koníka. Tomita napřed stáhne živočicha z kůže, která byla napuštěna v metanalu. Poté ho naloží do látky, která ho obarví na modro.

 

 

K tomu poslouží tryspin společně s další dávkou jiných chemikálií, které zajistí, že se proteiny, svalstvo a zbytky masa na zvířatech rozpustí, ale jen do té míry, že ztratí veškerou hmotu i barvu a jsou v podstatě transparentní, ale zachovávají původní tvar a strukturu. Pak se jednotlivé části napustí různými barvami, nechá se vše řádně nasáknout, zaschnout, aby to drželo tvar, hodí se do lahve s glycerinem a čeká se půl roku až rok. Výsledek je nádherný. Škoda jen, že podmořská zvířata nevypadají i tak krásně za živa.

 

ako


Klíčová slova:Diskuse ke článku