Odešel výstřední český fotograf Miroslav Tichý | Reflex.cz
nahoru

Odešel výstřední český fotograf Miroslav Tichý

Marek Gregor13. dubna 2011 • 14:00
Odešel výstřední český fotograf Miroslav Tichý
foto: tichyfotograf.cz

Včera ve věku 84 let zemřel fotograf a malíř Miroslav Tichý. Odešel tak zřejmě největší podivín české výtvarné scény, který se před lety dobrovolně uzavřel do ústraní. Přesto, že se jeho fotografie prodávaly za závratné částky a byly vystavovány v prestižních galeriích po celém světě, důsledně se neúčastnil jejich prezentací. Sám sebe považoval více než za fotografa za malíře. Proslulé byly nejrůznější historky z jeho rodného Kyjova (kde také strávil převážnou většinu svého života), jak procházel městem s vlastnoručně sestrojeným fotoaparátem a „lovil“ především všední obrázky žen. Známy jsou jeho detaily dívčích pozadí v plavkách na místním koupališti, nožky odpočívajících studentek v parku nebo pozadí prostitutek nastupujících do automobilů zahraničních turistů.

Zcela nedůvěryhodné vysvětlování Věcí veřejných na Praze 1
Viliam Buchert 13. dubna 2011 • 09:38

Zcela nedůvěryhodné vysvětlování Věcí veřejných na Praze 1

S tvorbou Miroslava Tichého se širší veřejnost seznámila až v jeho pozdním věku (po roce 2004) zásluhou švýcarského galeristy, sběratele a umělce Romana Buxbauma. Naposledy pak na výstavě Podoby pravdy na Staroměstské radnici v Praze, k níž také vyšla rozsáhlá publikace Gianfranka Sanguinettiho (nakladatelství KANT), ve které její autor Tichého mimo jiné konfrontuje s Homérem nebo Marcelem Duchampem a zároveň ho zařazuje do kontextu středoevropského erotického umění. Mimo jiné o něm napsal: „Ve světě lži, v němž muž rezignoval na svůj úkol, a tudíž se přežil, byl Tichý tak říkajíc přinucen vybrat si jako téma ženu – ne z pouhého voyeurství, jak se tvrdilo (voyeurem je každý umělec, a dokonce i ti, kdo umělci nejsou), nýbrž proto, že žena je to jediné, co ještě dokáže muži připomenout jeho přirozenost. Tichý byl příkladem nezávislosti a nepodrobenosti a zůstane jím i pro budoucí generace. Svými fotografiemi žen, svou kyjovskou epopejí stvořil expresívní řeč nezapomenutelně evokativní síly, která je už nyní klasickou a díky níž se plným právem řadí po bok velkých mistrů.“

 

Causa: Miroslav Tichý
Marek Gregor 26. ledna 2011 • 11:14

Causa: Miroslav Tichý

 

Neobvyklý zájem o Tichého tvorbu dokládá i zážitek nakladatele Karla Kerlického z loňského ročníku prestižního fotografického veletrhu Paris Photo, jenž tam mimo jiné představoval maketu výše zmíněné publikace. U stánku KANT se prý zastavil proslulý fotograf David Hamilton, který o pracích Miroslava Tichého prohlásil, že se jedná bezesporu o jednu z nejzajímavějších osobností současné světové fotografie.

 

Úchvatné reálné kresby přímo na chodníku. Podívejte se

Přemek Podlaha na cestě k internetové slávě
Pavlína Wolfová 12. dubna 2011 • 10:10

Přemek Podlaha na cestě k internetové slávěDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,790
29,590
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější