Hegemonie Novy na českém televizním trhu je u konce. Oficiálně | Reflex.cz
nahoru
Pravý hák Luďka Staňka

Hegemonie Novy na českém televizním trhu je u konce. Oficiálně

Luděk Staněk4. dubna 2011 • 08:40
Daniela Písařovicová
Daniela Písařovicová
• foto: 
Profimedia.cz

Pokud se dokážete odpoutat od znecucení nad podobnými soutěžemi, stavem české televizní zábavy, nebo prostě od osobního kulturního snobismu, přinesly letošní Ceny TýTý velmi zajímavou zprávu.

 

Je to něco, co už dlouho naznačovaly grafy sledovanosti. Nyní to ale symbolicky potvrdily Ceny TýTý - TV Nova definitivně přišla o statut hegemona českého televizního trhu. Letošní výsledky ukázaly, že tradiční konzervativní jádro diváků Novy se odklání především směrem k ČT1, zatímco pro nové a progresivní diváky nemá Nova mnoho co nabídnout. Paradoxem je, že jedinou cenu pro Novu zajistil seriál Okresní přebor (za herce roku pro Ondřeje Vetchého), který právě nové diváky oslovuje. Ale je evidentní, že to bylo příliš málo.

 

Akty X: Podívejte se na obnažené dívky s nádechem abstrakce

 

Absolutním vítězem a zároveň seriálem roku se stalo Vyprávěj, typický mainstreamový seriál pro střední a starší generaci, která v televizi touží po troše sentimentu a solidních hereckých výkonech . Stejně tak v kategorii zábavy bodoval Karel Šíp díky bezkonfliktní a většinově přijatelné Všechnoparty.

 

Dobrá zpráva z Japonska: „Našli jsme babičku živou,“ píše Japonka Reflexu
Video: Naprosto věrohodná, robotická kopie ptáka
Zdaleka největším šokem pro Novu ale musí být totální výbuch seriálu Ulice, dlouhé roky kotvy sledovanosti Novy, který vždy spolehlivě zajišťoval tzv. "lead in" (tedy jakýsi nástup sledovanosti) pro v programu následující Televizní Noviny, které si i díky Ulici udržují pozici nejsledovanějšího pořadu v Česku. Ulice sama o sobě v TýTý během posledních pěti let bodovala jen jednou, ale zajišťovala přední umístění třeba Haně Maciuchové nebo Rudolfovi Hrušínskému. Během poslední doby ale z Ulice postupně odešli herci přitažliví pro "tvrdé jádro" diváků a především divaček TV Nova, aby byli nahrazeni většinou mladými herci, jejichž dějové eskapády působí v seriálu, který vždy diváky lákal na starší, kvalitní a známé herce, jako z Marsu. Ukázalo se, že diváci a divačky, zvyklé po příchodu z práce sednout k televizi a sledovat příběhy, kterým rozumí, nějak nechápou, proč by se měli dívat na příhody teenagerů, tvořících v Ulici konceptuální umění z prázdných plastových lahví. (Nedělám si legraci, tohle se tam fakt děje.) Vyprávěj, byť jde o jiný typ seriálu v jiný vysílací čas, jim v tomhle ohledu evidentně vyhovuje daleko více.

 

Afghánci zabíjejí, rozzuřilo je spálení koránu na Floridě. Západ je v úzkých

 

Objev roku, Daniela Písařovicová z ČT 24 (na obrázku), byl evidentně katapultován mezi televizní elitu svým víceméně totálním sex appealem. V Dobrém ránu totiž není hlavní postavou a nezdá se, že by se na její pořad Ekonomika ČT24 dívalo tolik lidí, aby to stačilo na poražení mimo jiné třeba Jaro Slávika. Ale koneckonců, proč ne? Jolana Voldánová se znovu stala hlavní postavou zpravodajství, i když zpravodajství ČT je Novou poráženo pravidelně.


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Evangelium podle Mansona: Pologramotný vůdce sekty, vrah, co nezabíjel, a miláček popkultury
PREMIUM X Proč miluju Dalmácii aneb Malé vyznání velkého českého dovolenkáře středního věku
PREMIUM X Zelený Raoul: Tajemství hradního sklepení aneb Vstup přísně zakázán!
PREMIUM X Tenkrát v Hollywoodu: Příběh Quentina Tarantina a jeho zatím posledního filmu
PREMIUM X Jak se šňupe v Praze: Reportáž z podniků a záchodků, kde díky kokainu zítra znamená včera

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější