nahoru

Thor: Novodobým náckům vadí černoch v akční fantasy

Darek Šmíd19. prosince 2010 • 08:00
thor
thor
• foto: 
Marvel

Shakespearovský režisér Kenneth Branagh zfilmoval příběh komiksového hrdiny Thora – severského boha, který bojuje za spásu světa svým velkým a mocným kladivem. Kontroverze se ale týká jiného boha; toho ve filmu hraje černý herec.

 

Berlusconi opět nepadl. Češi se v pohledu na něj pletou
Viliam Buchert 15. prosince 2010 • 14:05

Berlusconi opět nepadl. Češi se v pohledu na něj pletou

Herec Idris Elba proslul v superúspěšném seriálu The Wire, který je i přes status jednoho z kritikou nejlépe hodnocených seriálů všech dob v české kotlině prakticky ignorován. Nyní se Elba objeví v roli severského boha Heimdalla, a to ve vysokorozpočtové akční fantasy Thor. A tady začíná problém: americká organizace Rada konzervativních občanů, což je v podstatě banda nácků, kteří prosazují nadřazenost bílé rasy (a také nemají rádi homosexuály a mezirasové sňatky), rozdmýchala kampaň, v níž nesouhlasí s černým hercem v Thorovi - a vyzývá k bojkotu filmu.

 

Nové hry vypadají lépe než nové filmy. Kterou koupíte dětem?

 

Amerika stojí v notně medializovaném sporu pochopitelně na straně Irise Elby a jedním hlasem praví: Proč by měl někdo soudit podle barvy kůže, zda se herec pro nějakou roli hodí, nebo nehodí? Rasisti! A komiksový fanoušek s hrůzou zjišťuje, že nějakým hnutím osudu najednou stojí na straně barikády s rasistickými a homofobními primitivy z Rady konzervativních občanů. No opravdu, ačkoliv mám k náckům blízko asi jako vegan k porci krvavého steaku, domnívám se, jakkoliv strašlivé to prohlášení je, že Iris Elba se do role severského boha Heimdalla nehodí; nějak si totiž nemůžu vybavit, že by MEZI SEVERSKÝMI BOHY BYL NĚJAKÝ ČERNOCH.

 

Alex & kněz: Můj přítel by mohl být mým otcem. A mě lákají mladá těla
Alex Doležalová Hrouzková 16. prosince 2010 • 10:57

Alex & kněz: Můj přítel by mohl být mým otcem. A mě lákají mladá těla

Přehnaná politická korektnost: to je to jediné, z čeho vyplývá argument, že "jakože je pro casting rozhodující barva kůže, vy rasisti", stejně jako argument feministek „a proč by Churchilla nemohla hrát žena, vy šovinisti?“ nebo argument bojovníků za kočičí práva "proč hrají Štaflíka a Špagetku psi, vy kočkofobové?" Protiargumenty nejsou politicky korektní, ale zase mají tu přidanou hodnotu, že jsou pravda: Churchill byl chlap, tak ho hraje chlap, Štaflík a Špagetka (doložené historické postavy) byli psi, tak je hrají psi, a severský bůh Heimdall byl synem boha Ódina (Anthony Hopkins, v pořádku) a všech devíti dcer boha moře Aegira. Ne, tuhle menší biologickou nesrovnalost (ani existenci létajícího kladiva, které metá blesky) ve stejném filmu bych neřešil...

 

Vládní koalice: Chvála nenávisti
Petr Holec 21. prosince 2010 • 22:15

Vládní koalice: Chvála nenávistiDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,650
22,710
29,250
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější