nahoru

Reflexe Decadence NOW! Obálka nového čísla vzbudila diskusi

REDAKCE23. září 2010 • 14:38
Obalka
Obalka
• foto: 
Reflex.cz

O aktuální obálce Reflexu se strhla bouřlivá diskuse. Abychom zamezili chybným výkladům, rozhodli jsme se práci našeho výtvarníka Jana Ignáce Říhy stručně okomentovat:

 

Náš výtvarník zavraždil nůžkami krásnou královnu a s ní symbolicky popravil jak kult celebrity, tak i kult krásy. Proč to udělal? Z jediného důvodu: Do Česka se valí DEKADENCE!

 

Reflex 38Reflex 38

 

Začínající výstava Decadence NOW! v Rudolfinu je přehlídkou kontroverzních děl, která promlouvají k divákům skrze počáteční otřes a vytvářejí rozporné pocity, s nimiž si divák musí nějak poradit. Je to vykročení za okraj krajnosti. U někoho tato díla vyvolávají zhnusení, u jiného nadšení.

 

Nabízí se otázka, zda takové boření tabu je pouhou reflexí úpadku naší kulturnosti, nebo zda jde o vlastní projev rozpadu hodnot. Zda takové umění náhodou nevraždí krásu. V dekadentním umění můžeme směle vidět obojí. Silný osvobozující náboj však může mít i léčivé účinky. Výpověď dekadentních děl je nejednoznačná a rozporná, strašná i skvělá, ale v širším souhrnu často pravdivá.

 

Dekadence není žádný vlastní umělecký styl, nýbrž spíše přístup umělce, jenž se rozhodl zacházet s viděným světem s bezohlednou brutalitou. Často s odkazem na to, že svět je sám o sobě skrytě i nepokrytě brutální či falešný. Ale přiznejme si také, že funkcí brutality je i upoutat pozornost.

 

Sissi, +1898, Royal Blood - Královská krev, 2000Sissi, +1898, Royal Blood - Královská krev, 2000

 

Obálkou Reflexu jsme se pokusili

 

1. nastolit v časopise analogickou provokativní situaci, jakou nastolují dekadentní díla v galériích.

 

2. přenést motiv se zahraniční celebritou na celebritu domácí, a tím dosáhnout analogického účinku u diváků

 

3. přiznanou parafrází na existující dekadentní dílo symbolizovat ráz vystavovaných děl

 

Naše obálka je reflexí valící se dekadence. Jsme Reflex.

REDAKCE


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,990
22,940
29,270
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější