nahoru

Talentmania: Válkou o talent vstoupila TV zábava do obludária

Milan Tesař 30. srpna 2010 • 10:07
To je on - muž,  který porotě zazpíval s maskou prasete na hlavě.
To je on - muž, který porotě zazpíval s maskou prasete na hlavě.
• foto: 
Reprofoto TV Nova

Nejzábavnější a nejtalentovanější postavou, jež v neděli večer prošla přes obrazovku, byl muž, který za ty dvě hodiny nevýslovné nudy hned třikrát nebo čtyřikrát zachránil chov kladrubských koní v reklamě na nejmenované pivo.

 

Je to přísný soud? Představte si casting na Česko hledá SuperStar, kde by se lidi místo zpívání bleskurychle shýbali pro propisovačku. A pokud by svou šikovností zaujali porotu a postoupili, napříště by se … znovu bleskurychle shýbli pro propisovačku.

 

Nedělní souboj Primy s Novou na téma „talent“ samozřejmě trhne rekordy sledovanosti. Mimo jiné i proto, že obě televize do této hovadiny investovaly obrovské peníze vybuzené přímým soubojem o diváka, čili pokud jedna z nich prohraje (a jakože prohraje), bude na tom zle. Vzpomeňme na „crash“ VyVolených a Big Brother, z něhož se Nova vylizovala dlouho.

 

Fakt je, že obě stanice tímto formátem posunuly televizní zábavu do nové fáze – české celebrity si podaly ruku s pouťovým obludáriem a cirkusem a je pozoruhodné, jak dobře se na pilinách šapitó vedle cvičených medvědů cítí Leoš Mareš a jeho modelky. Nechci urazit cirkusáky, kteří své umění často představují na vrcholné úrovni. Tady jsem spatřil „talentovanou“ netopýří ženu, jež byla na hrazdě v permanentním pádu, a kouzelníka s mizernými triky. Zlaté dobré Televarieté se špičkovými výkony východoněmeckých akrobatů.

 

Světy televize a pouťového obludária se přibližují stejně nezadržitelně jako kdysi Sojuz a Apollo. Tehdy, aby byl mír, teď, aby byla sledovanost. Rozdíl je v tom, že v obludáriu byli drženi zhyzdění lidé nedobrovolně na rozdíl od pána, jenž se pořezal, jedl sklo, a kdyby, nedej bože, postoupil do dalšího kola, slíbil, že si něco uřízne cirkulárkou.

 

Anketa
Sledujete Talentmanii či Česko Slovensko má talent?
Sleduji obě soutěže.
2.1%
156
Sleduji Talentmanii.
2.4%
177
Sleduji Česko Slovensko má talent.
20.2%
1514
Nedívám se ani na jednu.
75.4%
5648

 

Na Nově jako by se pokusili provést zátěžovou zkoušku, jak dlouho lze udržet pozornost diváka, aniž by se na obrazovce cokoli stalo. V prologu šlo jedině o to, říct: začínáme!, takže jeho tvůrci spotřebovali stopáž celovečerního filmu na to, aby představili čtyřčlennou porotu, která přijíždí po jednom v luxusních vozech před jakýsi zámek na Moravě, a na to, aby porota představila samu sebe při značně nevtipném hodnocení hrstky šílenců, kteří zjevně neodhadli své síly.

 

Co je však legrační sledovat? Že čím primitivnější, vyprázdněnější pořad v televizi v poslední době běží, s tím větší vervou se s kamerou cpe do zámků, zlacených divadel, přepychových rób a smokingů …

 

Celé je to chucpe, řekl by starý Žid.


Zaujal vás tento článek? Podpořte nás v anketě Křišťálová Lupa 2010. Děkujeme.Diskuse ke článku