nahoru

Tenhle týden začínal i skončil smrtí

Milan Tesař20. srpna 2010 • 14:50
synecdoche new york
synecdoche new york
• foto: 
archiv

Měl jsem zvláštní týden. Na rozdíl od normálního života  začal smrtí a smrtí taky skončil. Zároveň je nutno podotknout, že se zubatá zjevovala v rozličných uměleckých žánrech.

 

Začalo to výtvarným uměním. Moje žena udělala pro Refex rozhovor o paliativní péči (vyjde ve čtvrtek), a jestli nevíte, co to je, tak je to péče bezmocných o bezmocné. Řeč se vede o tom, má-li lékař právo složit zbraně dřív než pacient odejde do věčných lovišť. Odpověď zní: Nemá. Téma závažné, ponuré. Jak je uložit na stránky časopisu tak, aby nevyděsilo, neodradilo, aby zůstalo apelativním i v obraze?

 

Objednal jsem si malbu od Jakuba Požára a trnul, aby nechtěl být zbytečně vtipný – moje žena si z některých věcí srandu dělat prostě nechce. K titulku S každým se hezky rozluč namaloval smrtku, která svou chrastivou ruku přikládá nemocnému konejšivě na čelo. Žena byla spokojena.

 

Ve smrti jsem zůstal i druhý den ráno, kdy jsem šel do knihkupectví koupit knihu (na pokyn ženy) Když Dinosaurům někdo umře a bylo zvláštní hledat v tom pestrobarevném světě mezi Medvídkem Pú, Mašinkou Tomášem a Neználkem dětskou knížku o posledních věcech člověka. Když mě prodavačka navedla na stopu, připadal jsem si jako bych ve svatební síni našel pod lavicí parte.

 

No a večer – protože žena je na chalupě a já jsem doma sám – jsem si půjčil v půjčovně DVD Synekdocha New York (viz foto). Ačkoli mě tam mají rádi, neřekli mi, že tenhle režijní debut Charlieho Kaufmana je - jak jinak – o smrti. Netvrdím, že jsem všechno pochopil, ale pokud jste se k něčemu bezhlavě upnuli a přestali jste tak trochu vnímat svět kolem sebe, nechoďte na to. Je to nejlepší film o protékání života skrz prsty, jaký jsem kdy viděl.

 

Že jsem v pátek ráno spatřil z tramvaje na chodníku pod plachtou tělo paní, která vypadla z třetího patra (vím to proto, že jI kolega Bartošek, který šel do práce výjimečně dřív než já, oživoval), mě ani nepřekvapilo.

 

Jednu věc netuším: přitahuju smrt já, nebo ona mě?

 

P. S.: No a teď mi říká kolega Luděk takhle přes stůl, že umřelo Febio. Tak to je podle mého nejsmutnější úmrtí tohoto týdne.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,590
22,550
29,920
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější