nahoru

Kdo si čte, nezlobí

Kateřina Kadlecová 7. prosince 2009 • 14:54

Všude dětí jako smetí! Člověk si rodičovství díky asistencím při přebalování, uspávání nebo venčení cizích dětí rychle rozmyslí, ale kvůli jedné věci jsou mrňata fajn. Dají se jim kupovat knížky k Vánocům.
Protože knihkupectví často strkají do předních řad přeplněných regálů špatně přeložené, mizerně ilustrované, pitomě zveršované, ale z nějakého důvodu nejspíš žádané dětské knížky, „nakoupím“ vždy nanečisto raději doma. Snad nikdy mě nezklamala nakladatelství Meander, Brio a Baobab nebo edice Raketa Dvořákova vydavatelství Labyrint. Víte, co jsem z jejich české produkce v poslední době pořídila sousedovic dětem?


Raketa po nádherných velkoformátových knížkách ve Státech žijícího Petra Síse, z nichž nejznámější je momentálně asi Zeď (Jak jsem vyrůstal za železnou oponou), a po již druhém pokračování příběhů avantgardního doktora Racka vypustila do předvánočního éteru pohádkový příběh Helinda a Klekánice . Etnoložka a maminka dvou dětí Pavlína Brzáková knížkou o osiřelé holčičce a jejích kamarádech z krásného a nepoznaného světa tmy vnesla do dětského příběhu schémata a motivy známé z folkloru, z lidových pohádek a říkadel. Obrázky scénografa a alternativního divadelníka Roberta Smolíka knížku nejen ilustrují, ale také doslovují mnohé, co se z textu nedozvíme.

Z produkce Meandru, který v poslední době obšťastnil dětského čtenáře hlavně básničkami Radka Malého , si rozhodně počíhejte na nový počin výtvarníka Petra Nikla , držitele Ceny Jindřicha Chalupeckého i loňské Magnesie litery a Zlaté stuhy: po Záhádkách nás čeká Niklův Blázníček. Groteskní poezie a obskurní kresbičky seznámí děti s absurdními figurkami různých blázínků, kteří se Niklovi nahromadili v hlavě. Možná se někteří z nich budou podobat imaginárním kamarádům vašich ratolestí…

S novinkou přispěchali jako v poslední době každoročně i další matadoři dětských cen: básník Pavel Šrut a výtvarnice Galina Miklínová . Knížka o tom, kterak Pan Kdybych hledá kamaráda , je stejně jako předcházející díla velké dvojice Lichožrouti nebo Šišatý švec a myšut neskutečně zábavná: plyšový Pes, kterého malý Kdybýšek už kdysi považoval za svého jediného kamaráda, podá inzerát do novin, aby už postaršímu panu Kdybychovi zajistil společnost na procházky i do hospůdky. Bude Kdybychovým novým parťákem na partii šachů pan Cobych, pan Nebych, nebo pan Jábych?

Listopadovou autogramiádu uspořádal ke své nové knížce s názvem Tajemství ostrova za prkennou ohradou i brněnský výtvarník Pavel Čech . Po knížkách O zahradě, O mráčkovi nebo Muž, který sázel stromy, si báječný bájivec zavzpomínal a vtělil do tří kloučků – hlavních hrdinů – malého Pavlíka Čecha, který rád zkoumá svět odshora dolů a zevnitř ven, který se toulá a miluje dobrodružství.

Krásnou knížku vydalo i nakladatelství Barrister & Principal, které zná čtenář Reflexu zejména jako vydavatele knih komentátora Bohumila Pečinky, sumarizujících českou politicko-společenskou situaci. Uspávačky skřítka Zamhouřílka od scenáristy Rostislava Křivánka (který zároveň s knížkou dětských básniček letos na podzim vydal i svůj románový debut Země strašidel) jsou krásným dárkem hlavně pro děti, které mají tradiční či často volené jméno. Dvaapadesát veršovánek-uspávanek na dvaapadesát dětských jmen doprovázejí pestré obrázky nepříliš známé, a o to originálnější Anny Martinovské: „Tak to vidíš, Martínku, co se děje na rynku. Ty máš polštář samé peří, pod polštářem skřítky, kteří celou noc tě budou hřát – vážně, pojď se podívat!“

Rostislav Křivánek:
Uspávačky skřítka Zamhouřílka
Ilustrovala Anna Martinovská. Vydal Barrister & Principal, 2009.
57 stran

Pavlína Brzáková:
Helinda a klekánice
Ilustroval Robert Smolík. Vydal Labyrint (ed. Raketa), 2009.
60 stran

Pavel Šrut:
Pan Kdybych hledá kamaráda
Ilustrovala Galina Miklínová. Vydala Paseka, 2009.
64 stran

Petr Nikl:
Niklův Blázníček
Vydal Meander, 2009.Pavel Čech:
Tajemství ostrova za prkennou ohradou
Vydal Petrkov, 2009.

Sledujte rubriku LITERATURA