nahoru

10 let Napsteru aneb Internet „zkázou“ hudebního průmyslu

KAREL VESELÝ, Radio Wave 25. června 2009 • 01:10

Nadnárodní vydavatelské kolosy ho nenávidí, ale samotní umělci jej umí využít ve svůj prospěch. Např. Radiohead, Sonic Youth či tuzemští Sporto.

S dalším hudebním podcastem Reflexu se ze studia Radia Wave tentokrát hlásí náš stálý spolupracovník, hudební publicista Karel Veselý. Téma je tentokrát jasné. Tento měsíc uplynulo již deset let, co jistý Shawn Fanning na internetu spustil volně přístupný server na sdílení souborů formátu mp3 a nazval jej Napster. Ten byl sice do dvou let vzhledem k žalobám (rozpoutala je skupina Metallica) a následnému soudnímu nařízení vypnut, ale navždy už se stal symbolem internetové revoluce, která definitivně, jak je dnes jasné, totálně zamávala světovým hudebním průmyslem.
UPOZORNĚNÍ: Hudební podcasty NELZE STAHOVAT – nepovoluje to autorský zákon ČR!!! Ačkoliv některé tuzemské servery stahování i hudebních podcastů zdarma umožňují, Reflex nelegální cestou jít nemůže a nechce. Děkujeme za pochopení! Doufáme, že již brzy vám budeme moci nabídnout podcasty alespoň k pravidelnému odběru.

[Reflex online]

Související článek:

K tématu 10 LET NAPSTERU aneb INTERNET vs. HUDEBNÍ PRŮMYSL čtěte v aktuálním tištěném Reflexu č. 26 (vyšel 25. 6. 2009) článek
HUDBA ZADARMO A PRO VŠECHNY. Autorem je rovněž Karel Veselý.


RX PODCAST 006 – OBSAH:
/dle pořadí v podcastu použitých ukázek/


RADIOHEAD své album
IN RAINBOWS (2007) „pověsili“ na internet volně a řekli: „Zaplaťte, kolik chcete...“ Přesto kupodivu vydělali!
PASSION PIT se přes internet dostali rovnou do žebříčků.
Jejich klip ke skladbě Sleepyhead z EP CHUNK OF CHANGE (2008)
na YouTube a MySpace zaznamenalo dohromady již téměř pět milionů zhlédnutí. Tak k čemu je MTV?


SPORTO album MORE (2009) vypouští v elektronické podobě (Starcastic Records) zdarma rovnou. Fanoušci si mohou koupit vinyl.


PATRICK WOLF se pohádal se svým vydavatelem a nové album THE BACHELOR (2009) se rozhodl vydat sám. Nahrávání zafinancovali fanoušci, když si desku prostřednictvím serveru Bandstocks koupili předem.
Související: Recenze alba The Bachelor ČARODĚJŮV UČEDNÍK
(Ondřej Formánek, Reflex, 3. 6. 2009)SONIC YOUTH po bez mála dvaceti letech a osmi albech odešli od major labelu zpět na indie půdu a hned první singl (Sacred Trickster)
z nového alba THE ETERNAL (2009) dali ke stažení na internetu dočasně nejdříve zdarma.
[RX PODCAST 006 SI PUSŤTE V PŘEHRÁVAČI VÝŠE]


RX podcast 006 připravili:

KAREL VESELÝ
MACEO, Radio Wave
ONDŘEJ ŠTURMA, Reflex


Příjemný poslech!

Radio Wave logo
Hudební RX podcasty exkluzívně pro REFLEX.CZ vyrábíSouvisející:

K tématu 10 LET NAPSTERU aneb INTERNET vs. HUDEBNÍ PRŮMYSL čtěte v aktuálním tištěném Reflexu č. 26 (vyšel 25. 6. 2009) článek
HUDBA ZADARMO A PRO VŠECHNY. Autorem je rovněž Karel Veselý.


Další RX PODCASTY k přehrání v rubrice ZDE

KAREL VESELÝ, Radio Wave


Klíčová slova: podcast