nahoru

Zprávy podle politiků

Petr Holec14. července 2009 • 16:50
Zprávy podle politiků

ČT možná povede od středy bývalý esenbák Vladimír Karmazín. Dosavadní ředitel Jiří Janeček, jehož se politikům nepodařilo znovu zvolit, totiž končí.
Zatíply jej ODS s ČSSD.

ČT možná povede od středy bývalý esenbák Vladimír Karmazín. Dosavadní ředitel Jiří Janeček, jehož se politikům nepodařilo znovu zvolit, totiž končí. Zatíply jej ODS s ČSSD.

Mít v čele ČT někdejšího esenbáka není moc hezký dárek k dvacátému výročí Listopadu – něco jako mít na podzim vládu ČSSD a KSČM. Těžko však říct, o kolik je bývalý esenbák, jenž by veřejnoprávní TV vedl přinejmenším do říjnových voleb, horší než bývalý aktivní komunista-novinář Janeček, jenž si svého provozního ředitele mimochodem vybral za zástupce. Každopádně se divím, že se do jejich životopisů nepodívala parta Reportérů ČT. Doslova je měli v baráku.

„Fridrich komunikuje jak s Langrem, tak s Tvrdíkem,“ napsaly pondělní LN o Milanu Fridrichovi, nynějším řediteli zpravodajství ČT a politicky údajně průchodném adeptovi na ředitele. Neznám lepší kvalifikaci pro šéfování veřejnoprávního média než komunikovat s Langrem a Tvrdíkem, exministry vnitra a obrany. První by mohl TV řídit transportéry, druhý tanky.

I když – proč? Už dvacet let je ČT synonymem relativní politické neškodnosti - viz zpravodajství, Události, komentáře nebo Otázky Václava Moravce. Noru Fridrichovou, exmanželku potenciálního budoucího ředitele, a její pořad 168 hodin ani nepočítám; výstřihem moderátorky a spoustou švandy připomíná spíš politické Peříčko. Politikům proto ČT nemusí vadit.

Možná bychom mohli zkusit – v rámci vyváženosti – političtější model veřejnoprávnosti, politikům by se jistě ulehčilo. Týden by zpravodajství a publicistiku na ČT vedla ODS, týden ČSSD. Představte si třeba, jak v Otázkách Jiřího Paroubka zpovídá předseda ČSSD Mirka Topolánka. Záviděl by i Václav Moravec!
K tématu:
JE JANEČEK PRO ČT NEJMENŠÍ ZLO? (Jan Potůček – Reflex.cz,
14. 7. 2009)
AMERICKÝ SEN VLADIMÍRA KARMAZÍNA (Milan Tesař – Reflex.cz,
15. 7. 2009)
Další články Petra Holce najdete v rubrice KOREKTNÍ NEKOREKTNOSTKlíčová slova: