Dotační zvěrstva: Daňový poplatník je jen dojnou krávou aneb Co ukázal Babišův audit | Reflex.cz
nahoru

Dotační zvěrstva: Daňový poplatník je jen dojnou krávou aneb Co ukázal Babišův audit

Michal Půr, info.cz1. června 2019 • 13:00
Andrej Babiš - ilustrační koláž
Andrej Babiš - ilustrační koláž
• foto: 
fotomontáž Jan Ignác Říha

Čtení 71 stránek auditu, který k udělování unijních dotací firmám Andreje Babiše vypracovala Evropská komise, je pro daňového poplatníka mimořádně skličujícím čtením. Nejde ani tak o to, že Česko bude muset vrátit stovky milionů korun, ale ukazuje, jak skupina Agrofert za pomocí nejrůznějších triků a s neuvěřitelnou benevolencí státních kontrolorů získávala bez větší snahy stovky milionů korun z veřejných peněz.

Audit se zabýval dvěma obdobími. To první spadá před 9. únor 2017 a zabývá se dotacemi v celkové hodnotě téměř 1,4 miliardy korun pro firmy českého premiéra. Druhé období je po tomto datu a týká se stovek milionů korun. Evropská komise došla k závěru, že před 9. únorem české zákony nezapovídaly, aby státní představitel mohl dostávat dotace. Po tomto období ovšem ano a Babiš byl podle dnes zveřejněného auditu ve střetu zájmů a obdržené peníze by měl vrátit. Celkově přitom může jít až o půl miliardy korun.

Popis jednotlivých dotačních případů je ovšem podstatně více znepokojivý a v některých případech bledne i kauza Čapího hnízda. Audit ukazuje, jak efektivně Agrofert využíval díry v kontrolním systému přidělování dotací a jak je celý systém v podstatě nefunkční. INFO.CZ pro vás připravilo zatím jen několik nejkřiklavějších případů, z nichž hned ve dvou figuruje Pekárna Zelená louka, odkud pochází i případ stamilionové dotace na linku na výrobu toastového chleba. Audit ukazuje, že by to bylo navíc zbytečné, celou zátěž tak nesou daňoví poplatníci, protože Česko už peníze proplatilo.

Marek Stoniš: Dotační žralok Babiš na mělčině? Ale kdepak…
Marek Stoniš 31. května 2019 • 13:30

Marek Stoniš: Dotační žralok Babiš na mělčině? Ale kdepak…

Evropská komise upozornila, že Babišova pekárna žádala o dotaci na linku za 650 milionů korun, přičemž dokazuje, že hodnota tohoto projektu je zhruba o 250 milionů korun uměle navýšená. Bruselští úředníci navíc upozorňují, že německé pekárny Lieken, které spadají od roku 2013 rovněž do Babišova impéria, stejný chléb již vyráběly. To v praxi znamená, že Babišova firma žádala o dotaci na linku, která již existovala v jeho firmách, a tudíž nemohlo jít v žádném případě o inovaci.

Podobný případ se znovu odehrál ve zmíněné Pekárně Zelená louka. Tentokrát firma českého premiéra žádala o dotaci na technologii na mrazení pečiva a celým dotačním procesem v podstatě bez problémů prošla. I tady pekárna žádala dotaci, protože šlo údajně o inovaci, což dokladovala podepsanou spoluprací s Vysokou školou chemicko-technologickou. Kromě toho, že tato spolupráce se údajně nikdy neodehrála, Pekárna Zelená louka žádala o dotaci na technologii, která byla běžně dostupná na trhu. Ani tady tak nemůže být řeč o inovaci.

Polonahé tanečnice a dřina: Nahlédli jsme za kulisy jednoho z největších kabaretů v Evropě

Inovace chtěla využít i Babišova firma VUCHT, když žádala o dotaci na linku na výrobu hnojiv. Linka měla být ve všech ohledech lepší, což není nic zvláštního, pokud ovšem nepřihlédneme ke skutečnosti, že stejnou linku už provozovala společnost DUSLO. A ta byla opět z impéria Andreje Babiše. Ani tady tedy není podle Evropské komise možné mluvit o inovaci.

Podobných příkladů obsahuje zpráva EK hned několik a k jejich nastudování bude potřeba minimálně ještě několik dnů. Nyní je jisté, že Česko bude muset vrátit zhruba 280 milionů korun unijních dotací a dalších zhruba 200 milionů korun bude muset vymáhat po Agrofertu, protože mu už tuto částku vyplatilo.

Autor je šéfredaktorem webu Info.cz >>>

Kompletní zprávu EK si můžete přečist zde >>>

Bednářová: Británie je multikulturní ráj, no-go zóny tam byly vždycky. Bojím se o ni, v…
Dokonalé umění miniatury, které vás zmate. Podívejte se na geniální díla, která se…

Michal Půr, info.cz


Klíčová slova: Andrej Babiš, Evropská komise


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Jaroslav Lobkowicz: Monarchie? Raději bych zůstal u prezidenta a republiky...
PREMIUM X Viliam Buchert: Na zrazení Kurdů Západ doplatí. Co ještě Západ dovolí Erdoğanovi?
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější