Později do důchodu? Matky dříve do práce? Více trhu ve zdravotnictví? Kdeže. Český politik je chytřejší | Reflex.cz
nahoru

Později do důchodu? Matky dříve do práce? Více trhu ve zdravotnictví? Kdeže. Český politik je chytřejší

Jana Bendová17. července 2018 • 17:12
OECD se přimlouvá za snadnější zaměstnávání žen s dětmi, které u nás na dlouhou dobu vypadávají z trhu práce. Kvůli tomu pak mají nízké příjmy i důchody.
OECD se přimlouvá za snadnější zaměstnávání žen s dětmi, které u nás na dlouhou dobu vypadávají z trhu práce. Kvůli tomu pak mají nízké příjmy i důchody.
• foto: 
Profimedia

Česko by mělo zrušit věkovou hranici pro odchod do důchodu, změnit vysoké daně, pustit více trhu a soukromých peněz do zdravotnictví, matky by měly jít dřív do práce… To nám mimo jiné doporučuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve své nové zprávě. A my? V řadě ohledů konáme naprosto opačně.

Jen na vysvětlenou: OECD je organizace více než třicítky nejvyspělejších států světa pěstujících demokracii a tržní hospodářství. Při pohledu na její nejnovější doporučení českému hospodářství si člověk vzpomene na dávná slova dávného premiéra ČSSD Vladimíra Špidly.

Když republice tehdy radila Světová banka nějaké ty reformní kroky, sebevědomě pravil, že tady nevládne Světová banka, nýbrž česká vláda. Vhodný čas na reformy daní, důchodů či zdravotnictví, které nejsou kvůli stárnutí české populace na budoucnost připraveny, jsme ovšem při tom „sebevědomém“ vládnutí jaksi prošvihli.

Z posledních sil vyběhla na ulici. Obstarožní vdově trčel z těla nůž

Více školek

K těm několika vybraným doporučením: Tak například OECD se přimlouvá za snadnější zaměstnávání žen s dětmi, které u nás na dlouhou dobu vypadávají z trhu práce. Kvůli tomu pak mají nízké příjmy i důchody. Proto OECD doporučuje omezit maximální možnou délku rodičovské dovolené (máme ji nejdelší na světě), stát by měl podpořit pružné pracovní úvazky a rozšířit nabídku zařízení poskytujících denní péči o děti. A co se aktuálně děje v českém parlamentu? Ruší se už schválená povinnost školek přijímat všechny dvouleté děti, pokud o to maminky budou stát.

OECD také navrhuje (kvůli zmíněnému stárnutí populace), aby se důchodový věk svázal s očekávaným věkem dožití. U nás se čas strávený v penzi neustále prodlužuje a seniorů přibývá. A co udělala předchozí vláda, kterou tvořilo jako nyní Babišovo ANO a ČSSD? Nastavený automat zvyšování penzijního věku zrušila a zastropovala na 65 letech. Jasný opak doporučení.

Povolme kuřárny v restauracích. Kdo má snášet hlučné lidi venku?

Břemeno daní je těžké

Se zvyšováním důchodového věku doporučila OECD už před dvěma roky i financování penzí z více zdrojů. Minulá vláda ovšem jako na potvor