Kauza Growshop: O nažraném soudním vlku, celé koze z trávy a alibismu vůbec | Reflex.cz
nahoru

Kauza Growshop: O nažraném soudním vlku, celé koze z trávy a alibismu vůbec

Jiří X. Doležal15. prosince 2015 • 08:00
Typický sortiment growshopu. Stačí zasadit.
Typický sortiment growshopu. Stačí zasadit.
• foto: 
Jan Šibík

V kauze Growshop se dlouho čekalo na rozsudek nad pražským Growshopem ze Žižkova, první provozovnou svého druhu u nás. Včera soud rozhodl. Rozsudek vidím jako v té o nažraném vlku a celé koze.

Michal Otipka a Pavel Smolík, vedoucí osobnosti Growshopu, jsou mými přáteli a byli dlouholetými partnery našeho Reflex Cannabis Cupu. Šlo o první českou provozovnu growshop a Reflex její osud proto sledoval od počátku.

Postupem času se firma vyvinula v největší český growshop, byla navíc pražská, a tak se rozsudek očekával jako definitivní tečka a rozšifrování, co vlastně policejní akce Growshop byla.

Jednatel Pavel Smolík nevypovídal, protože je naštvanej a zarputilej. Michal Otipka vypovídal, protože je komunikativní. On je tváří Growshopu. Soud rozhodl tak, že na jedné straně sice byla policejní akce oprávněná a formálně byl porušen zákon - oba pány shledal vinnými.

Ale na straně druhé – mlčícímu Pavlovi dal nízký trest a u komunikativního Michala upustil od potrestání. Vzal v úvahu jeho prohlášení, že mu od začátku kauzy zešedivěly vlasy, a že se dva roky nevyspal. Soudce to chápal jako jistou formu lítosti. A také rozhodl o navrácení policií zabaveného zboží zpět majitelům.

I když nebyli oba protagonisté války o květináče osvobozeni, jejich potrestání a výše trestů (případně jeho prominutí) odráží společenskou nebezpečnost, kterou jejich jednání mělo. Totiž nulovou.

Myslím, že už se ke kause Growshop nebudeme vracet. Rozhodně z ní nebyl gigantický protidrogový monstrproces, jak ukazoval její teatrální začátek. Jinak řečeno s jistým Williamem: Mnoho povyku pro nic.

Přesto jsou ty dva roky soudních tahanic selháním policie, která zanedbala svou preventivní funkci, a sice neinformovala growshopy, že nově nesmějí některé věci prodávat spolu, ale šla rovnou do trestněprávního řízení.

Proč nemůžeme mít policii, která s občany spolupracuje, aby nedocházelo k protiprávnímu jednání, místo aby po nich šla?Klíčová slova: growshop


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější