nahoru

PETR SOKOL: Viceprezident, smrt a oslabená Hillary

Petr Sokol13. září 2015 • 12:00
PETR SOKOL: Viceprezident, smrt a oslabená Hillary
foto: Isifa.com

Zatímco řada menších skandálů postupně oslabuje pozici Hillary Clintonové, která byla do nedávna brána jako neporazitelná uchazečka o demokratckou prezidentskou nominaci, v řadách demokratů roste chuť hledat alternativu vůči bývalé ministryni zahraničí. Pozici Clintonové postupně narušily pochyby o financování její a manželovi nadace, vysoké příjmy inkasované exministryní za její veřejná vystoupení a v neposlední řadě aféra s používáním soukromého emailu pro záležitosti ministerstva zahraničí, když byla členkou vlády.

Navíc obava levého křídla, že Clintonová patří k zavedeným washingtonským firmám a nebude patřičně bojovat proti zájmům Wall Street, zrodila fenomém krajně levicového senátora Bernieho Sanderse, který začal Hillary dotahovat v průzkumech. Nejprve v New Hampshire, kde budou v pořadí druhé primárky. Tábor Clintonové se utěšoval, že Sanders pochází z nedalekého Vermontu a jde proto o výjimku. Jenže minulý týden "jediný americký socialista" Sanders dotáhl a předehnal Clintonovou i v průzkumech v Iowě, kde budou vůbec první primárky v únoru příštího roku. Cintonovci se opět můžou chlácholit tím, že celostátně má Hillary stále náskok, ale i ten se už blíží jen k deseti procentům, zatímco ještě před pár dny byl několikanásobně vyšší. Legenda o neporazitelnosti Hillary se pomalu rozplývá. Umírněné křídlo strany si nedokáže představit, že by do voleb za demokraty mohl jít ostrý levičák Sanders, a proto začíná spekulovat o dalších alternativách.

Jednou z nich by přirozeně mohl být současný viceprezident Joe Biden. Muži číslo 2 v americké vládě bývají logickými volebními nástupci prezidentů, pod kterými sloužili. Jenže Biden se v době začínající prezidentské kampaně poněkud stáhl ze scény. Důvodem bylo něco, co bohužel lemuje jeho celou politickou kariéru - rodiná tragédie.

Senátní benjamínek

Biden se stal v listopadu 1972 jedním z historicky nejmladších členů amerického Senátu, když jako třicetiletý vyhrál "nevyhratelnou" volební kampaň proti úřadujícímu republikánskému senátorovi v jeho domovském státě Delaware na východě USA. Pomohla mu tehdy jeho energie, umírněnost vyplývající z toho, že sám býval republikánem, či sympatická rodina s třemi malými dětmi. Jenže právě ji už v prosinci zasáhla tragédie - Bidenova žena jela s dětmi na vánoční nákupy a vjela svým osobním autem pod kamion. Na místě zahynula ona i dvouletá dcerka, oba synové byli vážně zraněni. Biden chtěl rezignovat a věnovat se dětem, ale nakonec po přesvědčování stranických lídrů složil v kapli nemocnice, kde se zotavovali jeho synové, přísahu a stal se na dlouhé roky senátorem.

Miláček železničářů

V té době se zrodil také další příběh doprovázející jeho politickou kariéru. Mladý senátor jezdil každé ráno téměř dvě hodiny vlakem do Senátu vr Washingtonu a večer se vracel za svými syny zase po kolejích. Železničáři nevěřili, že to vydrží dlouho, ale Biden zůstal věrný dojíždění celou svou senátorskou kariéru a stal se nejenom miláčkem zaměstnaců železnic, ale i oblíbencem voličů v domovském Delawaru.

V Senátu strávil dlouhých 36 let. Dvakrát se pokoušel o prezidentskou kandidaturu, ale až na vrchol nedošel. Často ho zradil jeho zvláštní talent občas vypustit z úst něco hodně nepolitického. Jenže proti tomu stála jeho solidnost, více úřednický než politický přístup k mandátu a naladění na stejnou strunu s americkou střední třídou, z níž jako syn úspěšného prodejce ojetých aut vzešel. Jako zkušeného harcovníka si ho vybral mladý Barack Obama v roce 2007 za svého viceprezidenta. Roli zvládnul bez větších chyb, ale za výrazným Obamou nebyl příliš vidět. Po skončení prvního Obamova mandátu dokonce údajně jeho poradci zvažovali, že další čtyři roky by měla být viceprezidentkou právě Hillary Clintonová.

Zmařené dědictví

Biden se možná během svého úřadování v Bílém domě trochu smiřoval s tím, že na prezidenta bude za nedlouho kandidovat jiný Biden - jeho syn Beau. Ten po něm podědil politické buňky a po otcově vzoru se opět relativně mladý stal generálním prokurátorem státu Delaware. Celostátní pozornost si užil, když při demokratické moninační konvenci popisoval Joe Bidena jako otce a řada lidí v sále po jeho emocionálním projevu neudržela slzy.

Beau se začal chystat na kandidaturu do amerického Senátu a všichni věřili, že ho jednou čeká prezidentská kandidaturu. To se ale již nestane, protože nejstarší viceprezidentův syn letos v květnu zemřel po boji s rakovinovým nádorem na mozku. Joe BIden proto pochopitelně v této situaci neměl myšlenky na vlastní prezidentskou kandidaturu a zdálo se, že jeho výrazná kariéra bude lemována tvrdými ránami osudu na počátku i na konci.

Jenže klesající podpora Clintonové vedla k tomu, že Biden od srpna začal zvažovat, že do boje o prezidentskou kandidaturu ještě na poslední chvíli přece jenom vstoupí. Aktuálně obchází vlivné osobnosti demokratů a nechal se slyšet, že musí ještě zvážit, zda by byl vzhledem k posledním rodiným událostem schopen plně se zapojit, a to zejména emocionálně, do své třetí bitvy o Bílý dům. Důležité slovo by měla mít i jeho druhá žena Jill, ale Biden říká, že hlavně si musí být sám jistý, že bude kampani oddán na 110 procent.

Druhý JFK

Viceprezident chce své rozhodnutí oznámit na počátku října, aby ještě stihl první demokratickou televizní debatu. Kdyby do souboje vstoupil a dotáhl vše až do vítězného konce, stal by se nejstarším prezidentem USA v dějinách. V době inaugurace v lednu 2017 by mu totiž bylo už 74 let. Mohl by také být teprve druhým římskokatolickým prezidentem USA, přičemž tím premiérovým se stal jeho stranický kolega J.F. Kenedy. Mimochodem Biden sedával v Senátu na stejném místě jako v minulosti právě JFK.

Ani Bidenovo rozhodnutí vstoupit do volebního ringu, ale nemusí znamenat, že popsané primáty skutečně budou realizovány. Biden v situaci, kdy oficiálně nekandiduje, v průzkumech zatím zaostává za Hillary Clintonovou i veteránským levicovým rebelem Bernie Sandersem. Nadějně pro něj může znít, že v potenciálních soubojích s republikánským konkurenty má ale lepší čísla než Hillary.

Jeho pozdní nástup do volební arény by ale navíc mohl přesvědčit i další potenciální demokratické kandidáty, že je ještě čas zabojovat o adresu na 1600 Pennsylvania Abenue ve Washingtonu, kde američtí prezidenti úřadují.Diskuse ke článku

 

Nejčtenější