ANDREA HOLOPOVÁ: Kauza Nosková je precedens, který ukazuje na nesmyslnost antidiskriminačních zákonů | Reflex.cz
nahoru

ANDREA HOLOPOVÁ: Kauza Nosková je precedens, který ukazuje na nesmyslnost antidiskriminačních zákonů

Andrea Holopová15. srpna 2015 • 14:00
Realitní makléřka Eliška Nosková
Realitní makléřka Eliška Nosková
• foto: 
ČTK

Soud v kauze Romka Balogová vs. makléřka Nosková rozhodl se zdravým rozumem. Makléřka se sice musí omluvit, když už antidiskriminační zákon existuje, ale nesmyslné odškodné za rádoby psychickou újmu platit nemusí. Jestli antidiskriminační zákon je hloupý a jestli ho stejně lze obcházet, pak nemá existovat.

 

To, že si každý majitel samozřejmě musí nést důsledky svého chování, je snad jasné. Pokud bude bezdůvodně dopředu diskriminovat, může se mu to vrátit v podobě špatné pověsti, ostudy nebo finanční ztráty.

Soudce v kauze Nosková potvrdil, že majitel bytu nakonec má právo rozhodnout, komu svůj byt pronajme, jen nesmí nějaké skupiny dopředu vylučovat. Napříště tedy budou majitelé muset zvát na prohlídku bytu i ty zájemce, které v bytě mít nechtějí, byt jim ukážou, a pak jim ho stejně nepronajmou. Bude se tedy jen hrát takové divadlo, které pouze zvýší náklady realitním kancelářím a potažmo klientům.

Justice posvětila provokaci. Romka vysoudila omluvu bez odškodného

Soudce musel brát v úvahu dvě rozporná ústavní práva – jednak právo na majetek a s ním právo nakládat s ním, jak se mi zlíbí, a na straně druhé právo na rovné zacházení. Soudce tedy nemohl jinak, než konstatovat, že k diskriminaci došlo, pakliže byla paní Balogová odmítnuta, jen proto, že je Romka. Pokud jí ale nakonec nepřiznal odškodné, postavil se vlastně na stranu těch, kteří upřednostňují právo nakládat si se svým majetkem podle svého uvážení.

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Tohle bude tvůj nájemník a ty o tom nerozhoduješ!
Jiří X. Doležal 14. srpna 2015 • 23:54

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Tohle bude tvůj nájemník a ty o tom nerozhoduješ!

Řekněme si to ale narovinu. První bylo vlastnické právo, nikoliv nárok nebýt vyloučen z nabídky nějakých služeb. Soudce rozhodl správně, ale čisté by bylo spornou antidiskriminační legislativu z našeho právního řádu vyhodit. To ale není na soudcích, to je na zákonodárcích. A nakonec vlastně na voličích.

Odsouzená makléřka Nosková: Žiju ve strachu, jestli neřeknu něco špatně


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
23,070
29,360
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější