JIŘÍ X. DOLEŽAL: Nejsme xenofobní národ. Jsme jen příčetní | Reflex.cz
nahoru

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Nejsme xenofobní národ. Jsme jen příčetní

Jiří X. Doležal6. srpna 2015 • 12:00
 Imigranti, kteří se opět pokusili dostat z francouzského Calais do Doveru přes tunel pod La Manche - ilustrační foto
Imigranti, kteří se opět pokusili dostat z francouzského Calais do Doveru přes tunel pod La Manche - ilustrační foto
• foto: 
profimedia.cz

 Jsa častým klientem vietnamského zelinářství i vedlejších vietnamských potravin, opakovaně spolupracuji s naší fotografkou Thao a umím vietnamsky pozdravit a poděkovat, což po nákupu vždy pečlivě činím. A přesto se bojím přílivu imigrantů jako čert kříže.

Dobře pamatuji začátky českých Vietnamců před třiceti lety, soustavné ponižování, výsměch, otevřeně xenofobní komické televizní pořady a tykání Vietnamcům jako standard. Tehdy skutečně společnost xenofobní byla. Po revoluci se Vietnamci dostali výše, a nyní, když jejich děti excelují na českých vysokých školách a oni sami mají vydřené solidní maloobchodní firmy, by si nikdo nějaké urážení Vietnamců ve slušné společnosti nedovolil.

Vietnamci, přestože jejich kultura je odlišná, sdílejí naše hodnoty a jsou plně asimilovatelní. Už druhá generace Vietnamců - ta druhá generace, která u muslimských imigrantů ve Francii zapaluje auta - dosahuje díky své píli a inteligenci významných profesních úspěchů. A už ta první generace, která ještě neumí plynně česky, dokáže jako Thao být oporou našeho českého redakčního týmu. Prostě - Vietnamci šlapou jak hodinky.

Pokud má Čech nějakou zkušenost s tuzemskými Araby nebo subsaharskými Afričany, velmi často se jedná o kontakt s arabským či nigerijským dealerem drog. Vše, co za informace směrem k nám vysílá ta část islámského světa, kde jsou s tím výkladem Koránu nejdál - Islámský stát, jsou tak děsivá svědectví o brutalitě, netoleranci a vraždění, že i málo citlivý člověk má při sledování masakrování lidí husí kůži. Občas pak vyznavači stejného paradigmatu - ultraortodoxního islámu IS - povraždí nějaké Evropany buď v Paříži, nebo v Tunisu. A taky sem tam nějaké Američany - ty berou rovnou ve velkém, po tisícovkách. A nejlepší zprávou o úspěšné asimilaci muslimských a subsaharských imigrantů do Evropy jsou opakované násilnosti druhé generace imigrantů, kterých se dopouštějí v hostitelské zemi. Tomu pak odpovídá - protože v dnešní imigrační vlně k nám do Evropy neproudí Vietnamci, ale lidé z oblasti Blízkého východu a severní Afriky, ale také z Afganistanu a Pákistánu - osmdesátiprocentní výskyt obav z imigrantů v české populaci.

Shrneme-li tato fakta, nevyplývá z nich o české xenofobii vůbec nic. S imigranty, kteří sekají dobrotu a jsou plnohodnotnými členy společnosti, nemáme problém, ani když mají šikmé oči a vypadají hodně jinak než my. Naopak s těmi, se kterými jsou opakovaně a celosvětově zkušenosti špatné, máme problém. Když zvážíme, že palestinští uprchlíci z Izraele vyvolali v Libanonu řadu válek a v Jordánsku puč, že s muslimskými uprchlíky nechtějí nic mít ani bohaté muslimské země, není odpor proti TĚMTO imigrantům známkou xenofobie. Je to naopak známkou zdravého úsudku a příčetnosti.

Česko nezachrání, že o něm v Eritrei nikdy neslyšeli, a proto do něj nechtějí. Celá Evropa je náš domov, a nápor imigrantů tu Evropu ohrožuje stejně, jako ohrožovali palestinští uprchlíci Libanon. Proto jsou obavy z nich plně racionální. Pokud někdo počítá, že s imigranty z oblastí, se kterými jsou historicky opakované problémy, nyní problémy nebudou, a ty stávajíc vymizí, je dejme tomu bláhový. Strach ze současné migrační vlny není rasismus ani xenofobie. Ten strach je pouhým racionálně podloženým projevem pudu sebezáchovy.Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější