Chtějí ženy do politiky? Tak ať tam jdou! Nikdo jim v tom nebrání, kvóty jsou nesmyslné | Reflex.cz
nahoru

Chtějí ženy do politiky? Tak ať tam jdou! Nikdo jim v tom nebrání, kvóty jsou nesmyslné

Viliam Buchert2. července 2015 • 14:00
Chtějí ženy do politiky? Tak ať tam jdou! Nikdo jim v tom nebrání, kvóty jsou nesmyslné
Chtějí ženy do politiky? Tak ať tam jdou! Nikdo jim v tom nebrání, kvóty jsou nesmyslné
• foto: 
profimedia.cz

Skutečně si někdo vážně myslí, že ženy se nemohou prosadit v české politice? Že jim v tom vědomě brání muži? Není to prostě tak, že dámy prostě nemají ve větším množství zájem o podobnou práci? Nebylo by to nic divného. Preference žen jsou často zcela jiné, je to přirozené. Pokud tedy ještě pořád uznáváme, že máme různá pohlaví.


Je proto dobře, že ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier neuspěl včera ve vládě s návrhem volebního zákona, který měl zvýšit zastoupení žen na kandidátkách pro sněmovní a krajské volby alespoň na 40 procent.

Pro ČSSD, která něco podobného nejvíce prosazuje, to ale nemusí být žádný problém. Jednoduše na své vlastní kandidátky nasadí žen, kolik bude chtít. Nic jí v tom nebrání a současně ji nikdo nic nenařizuje. Tak by to mělo být. Každá politická strana se může rozhodnout sama.

Vzdychání, že v české politice je málo žen, je sice pochopitelné, ale pokud mají ženy skutečně o něco podobného zvýšený zájem, měly by v tom něco dělat především samy. V tom je nikdo neomezuje. V době, kdy zájem občanů se v případě politiky zužuje pouze na občasné hlasování ve volbách, by napadlo jen hlupáka, že by ženy v politice odmítal.

Problém je ale zjevně jinde – ze strany žen není o tuto práci až takový zájem. Důvody jsou nejrůznější a kvóty by preference žen nezměnily.

Ženy by také mohly vyzvednout z kandidátek své kolegyně před muže. To mechanismus hlasování umožňuje a ženy tvoří polovinu voličstva. Jenže ani to se neděje. Není totiž důvod.

Jistě by bylo zajímavé po samých mužích vidět například na Pražském hradě inteligentní a elegantní ženu. Nic jednoduššího! Strany, různé organizace i jednotlivci mohou začít hledat. Prezidentské volby budou v roce 2018, času máme tedy dost.

Jenže daleko lepší je přirozený výběr, kvóty jsou nesmyslné. Šanci má každý, bez ohledu na pohlaví. I když v ČSSD si to pořád nechtějí připustit.


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...
PREMIUM X Gott versus Matuška: Souběžný příběh boha a čerta české pop-music

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější