nahoru

VILIAM BUCHERT: Starostové a nezávislí chtějí hejtmany. Stanou se pak i vládní stranou na celostátní úrovni?

Viliam Buchert1. července 2015 • 07:00
Starostové a nezávislí chtějí hejtmany. Stanou se pak i vládní stranou na celostátní úrovni?
Starostové a nezávislí chtějí hejtmany. Stanou se pak i vládní stranou na celostátní úrovni?
• foto: 
profimedia.cz

Volby do zastupitelstev krajů se sice budou konat až na podzim příštího roku, ale už teď se zdá, že mohou skončit překvapením. Na této úrovni vytvářejí zajímavé koalice především Starostové a nezávislí, kteří postupně opouštějí spojenectví s TOP 09. Úspěch „starostů“ v krajích by pak mohl mít vliv i na sněmovní volby.

 

Při pohledu na výsledky minulých krajských voleb a těch loňských do zastupitelstva obcí, je vidět, že Starostové a nezávislí si vybírají partnery, kteří mají v některých regionech slušný voličský potenciál. Dokonce to vypadá na to, že jsou kraje, kde by tyto koalice mohly i zvítězit.

Například na Královéhradecku půjdou „starostové“ do voleb s hnutím Východočeši, na Vysočině se dohodli na spolupráci s SNK-ED, v Moravskoslezském kraji s hnutím Ostravak, v Jihočeském dlouhodobě spolupracují s Občany pro Budějovice a v Karlovarském kraji s Karlovarskou občanskou alternativou.

„Jsme přesvědčeni, že nemá smysl tříštit síly, ale dokázat voličům, že jsme schopni se domluvit už nyní před volbami. Chceme kraje rozvíjet jako průhledné, nekorupční a finančně soběstačné. Jen takové kraje mají pro občany smysl,“ řekl první místopředseda STAN Petr Gazdík. Z toho je vidět, že už i toto hnutí „naskakuje“ na módní protikorupční vlnu.

Pokud Starostové a nezávislí uspějí v krajích, tak by je to mohlo posílit i v boji o Poslaneckou sněmovnu. Někteří politici dokonce již dnes odhadují, že o hnutí by se pak eminentně zajímalo kvůli možné celostátní vládní koalici například ANO Andreje Babiše, ale i ostatní strany. „Starostové“ by totiž zřejmě nikomu ideologicky nevadili. Mohou být žádanou nevěstou.

První zásadní krok ale musí udělat Starostové a nezávislí příští rok v krajských volbách, jinak se jejich šance na dalších úspěchy podstatně sníží.Diskuse ke článku

 

Nejčtenější