VILIAM BUCHERT: Starostové a nezávislí chtějí hejtmany. Stanou se pak i vládní stranou na celostátní úrovni? | Reflex.cz
nahoru

VILIAM BUCHERT: Starostové a nezávislí chtějí hejtmany. Stanou se pak i vládní stranou na celostátní úrovni?

Viliam Buchert1. července 2015 • 07:00
Starostové a nezávislí chtějí hejtmany. Stanou se pak i vládní stranou na celostátní úrovni?
Starostové a nezávislí chtějí hejtmany. Stanou se pak i vládní stranou na celostátní úrovni?
• foto: 
profimedia.cz

Volby do zastupitelstev krajů se sice budou konat až na podzim příštího roku, ale už teď se zdá, že mohou skončit překvapením. Na této úrovni vytvářejí zajímavé koalice především Starostové a nezávislí, kteří postupně opouštějí spojenectví s TOP 09. Úspěch „starostů“ v krajích by pak mohl mít vliv i na sněmovní volby.

 

Při pohledu na výsledky minulých krajských voleb a těch loňských do zastupitelstva obcí, je vidět, že Starostové a nezávislí si vybírají partnery, kteří mají v některých regionech slušný voličský potenciál. Dokonce to vypadá na to, že jsou kraje, kde by tyto koalice mohly i zvítězit.

Například na Královéhradecku půjdou „starostové“ do voleb s hnutím Východočeši, na Vysočině se dohodli na spolupráci s SNK-ED, v Moravskoslezském kraji s hnutím Ostravak, v Jihočeském dlouhodobě spolupracují s Občany pro Budějovice a v Karlovarském kraji s Karlovarskou občanskou alternativou.

„Jsme přesvědčeni, že nemá smysl tříštit síly, ale dokázat voličům, že jsme schopni se domluvit už nyní před volbami. Chceme kraje rozvíjet jako průhledné, nekorupční a finančně soběstačné. Jen takové kraje mají pro občany smysl,“ řekl první místopředseda STAN Petr Gazdík. Z toho je vidět, že už i toto hnutí „naskakuje“ na módní protikorupční vlnu.

Pokud Starostové a nezávislí uspějí v krajích, tak by je to mohlo posílit i v boji o Poslaneckou sněmovnu. Někteří politici dokonce již dnes odhadují, že o hnutí by se pak eminentně zajímalo kvůli možné celostátní vládní koalici například ANO Andreje Babiše, ale i ostatní strany. „Starostové“ by totiž zřejmě nikomu ideologicky nevadili. Mohou být žádanou nevěstou.

První zásadní krok ale musí udělat Starostové a nezávislí příští rok v krajských volbách, jinak se jejich šance na dalších úspěchy podstatně sníží.


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější