nahoru

MILAN TESAŘ: Střídavá péče pořád vyvolává zlou krev

Milan Tesař 22. dubna 2015 • 17:00
Ještě sedmnáct let po zákonném umožnění střídavé péče v Česku přijde devět z deseti dětí po rozvodu s největší pravděpodobností  o jednoho z rodičů.
Ještě sedmnáct let po zákonném umožnění střídavé péče v Česku přijde devět z deseti dětí po rozvodu s největší pravděpodobností o jednoho z rodičů.
• foto: 
Fotomontáž Helena Zahrádecká

Když jsem se rozhodl psát o střídavé péči v Česku, netušil jsem, kolik dosud vyvolává vášní. Je neuvěřitelné, že smířlivá praxe, která má po rozvodu udržet dítěti v dohledu tátu i mámu, dodnes slouží k vydírání, vyhrožování a mstě bývalých manželů. Trapné soudní divadlo se odehrává za asistence státu, jenž, místo aby vytvářel smírčí servis, přilévá olej do ohně. Navzdory smutné statistice, která říká, že devět z deseti děti přijde po rozvodu o jednoho z rodičů, jsem se rozhodl najít dvojice, jimž střídavá péče funguje, vyfotit je a vyzpovídat. Chtěl jsem, aby ty jejich snímky říkaly: „I když se nám nepovedlo manželství, pořád spolu komunikujeme, víme o sobě, jsme schopni se sejít, jde přece hlavně o děti.“

Dvojice, jež jsem si s pomocí redakčních přátel našel, ke společnému focení svolily bez mučení. Manželé Olexovi měli radost ze shledání, evidentně se dlouho neviděli. Když je Thao fotí, vypadají jako sehraná parta, vtipkuji, jako by mezi nimi nikdy nebylo žádné napětí, jako by pořád platilo patnáct let staré přání obou dětí, které se stalo hnacím motorem jejich „střídavky“: „Nikdy neřeknete nic špatného o tom druhém!!!“

O osud fotky exmanželů Kramových jsem měl obavu. Střídavku praktikují první rok v týdenním rytmu a je splněným přáním pouze jednoho z nich, manžela Vladimíra. Jana se s ní dosud nesmířila. Bojí se o menší z dětí, tříletý Kuba ji při každém střídání opouští s těžkým srdcem. Na foto session přišel Vladimír se zpožděním, napětí rozpustila až nekonečná vlídnost naši fotografky, jež skrz objektiv nepustila žádnou nepohodu. Zimovi, to byla Itálie, ráno před odjezdem na hory nám před očima v předsíni pobíhali bývalí manželé, jejich současní partneři, děti z právního manželství a další z nového vztahu.

A k tomu kamarádi, kteří pomáhali s balením. Jeden už by nepoznal, KDO je původní rodina. Nepřekvapuje mě, že tahle velká tlupa slaví společně Vánoce. Neumím sice rozpoznat, zda ten mumraj vyhovuje všem, ale chci tomu věřit. Vždyť takhle nějak vypadá asi nejlepší ze špatných rozvodových řešení.

Obálka 17 Obálka 17Foto Reflex
Celý text najdete v novém vydání časopisu Reflex, který vychází ve čtvrtek 23. dubna.Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější