nahoru

VILIAM BUCHERT: Vláda se pochlapila: Nová bezpečnostní strategie považuje za jasnou hrozbu i Rusko

Viliam Buchert 6. února 2015 • 10:00
Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek
• foto: 
ČTK

V Evropě má Česko pověst „proruské“ země. To zejména kvůli názorům a postojům prezidenta Miloše Zemana. Jenže nová Bezpečnostní strategie České republiky, kterou v minulých dnech schválila vláda, hovoří v případě možných hrozeb zcela jinak – míří přímo na Rusko. Strategie je dílem kolektivu autorů a vznikla pod vedením ministerstva zahraničí. Včera ji představil médiím šéf diplomacie Lubomír Zaorálek.

V nové strategii se sice nikde nevyskytují žádná konkrétní jména jednotlivých států, ale v části označení jako „Bezpečnostní hrozby“ se v oddílu Oslabování mechanismů kooperativní bezpečnosti i politických a mezinárodně-právních závazků v oblasti bezpečnosti píše: „Některé státy usilují o revizi stávajícího mezinárodního uspořádání (což zjevně dělá Rusko na Krymu, na Ukrajině, v Gruzii i jinde – poznámka autora) a jsou připraveny k dosažení svých mocenských cílů použít metod hybridního válčení (dělá opět Putinovo Rusko), kombinujících konvenční i nekonvenční vojenské prostředky s nevojenskými nástroji (propaganda využívající tradiční i nová média, zpravodajské dezinformační akce, kybernetické útoky, politický a ekonomický nátlak, vysílání neoznačených příslušníků ozbrojených sil – opět vše sedí na jednání moskevské vlády). Tyto země posilují svůj vojenský potenciál a snaží se exkluzivní sféry vlivu prostřednictvím destabilizace sousedních zemí a využívání místních konfliktů a sporů (v praxi provozuje kromě jiných Rusko).“

Za bezpečnostní hrozbu pro Česko je považováno i možné „přerušení dodávek strategických surovin nebo energie“. V našem případě samozřejmě hovoříme zejména opět o Rusku a jeho dodávkách ropy a zemního plynu.

K nové Bezpečnostní strategii ministr zahraničí Lubomír Zaorálek říká, že důležitá je v podobných věcech zejména jednota zemí celé Evropské unie a NATO, i když každá z nich má svoji vlastní strategii. Zaorálek a jeho kolegové sázejí také na kontinuitu a sympaticky přiznal, že základ strategie vznikl už v roce 2011 za vlády Petra Nečase (tu přitom současný kabinet kritizuje neustále). „Doplnili a změnili jsme ji zhruba z 15 procent,“ vysvětluje Zaorálek.

Mezi zásadní bezpečnostní hrozby patří podle strategie dále nestabilita a regionální konflikty v euroatlantickém prostoru a jeho okolí, terorismus, šíření zbraní hromadného ničení a jejich nosičů, kybernetické útoky, negativní dopady mezinárodní migrace, extremismus, organizovaný zločin i pohromy přírodního původu.

Nová Bezpečnostní strategie je kvůli možným závažným dopadům mnoha hrozeb na život v České republice, jedním z nejdůležitějších dokumentů, které vláda letos přijala. „V roce se odehrálo několik velmi závažných událostí, které nikdo nepředpovídal, musíme být proto dobře připraveni hrozbám čelit,“ upozorňuje ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.Diskuse ke článku