Iustrační foto

Iustrační foto Zdroj: Profimedia.cz

ANDREA HOLOPOVÁ: Česká ekonomika 2014: Nastalo křehké oživení, ale neopírá se o žádná pozitivní opatření vlády

Centrální banka odhaduje, že česká ekonomika letos vzroste o 2,5 procenta. Podle ekonomů, které Reflex.cz oslovil, je ale oživení křehké a neopírá se o žádná pozitivní opatření ze strany koaliční vlády. V letošním roce domácnosti více utrácely, ale vývoj v příštím roce bude záviset spíše na situaci ve světě.

Ekonom Lukáš Kovanda z finanční skupiny Roklen pro Reflex.cz hodnotí stav hospodářství jednoduše: „Česká ekonomika má za sebou vcelku příznivý rok.“ Podle něj jsme v Evropě se svým hospodářským výkonem „jednookým mezi slepými“.

Podle ekonomického konzultanta Ondřeje Kokeše je letošní růst stále křehký: „Jsme ve slušném růstu, ale je to stále křehké vzhledem k situaci v eurozóně a Rusku. Stejně jsme rostli před třemi roky a nezapomínejme, jak to nakonec dopadlo.“ V roce 2010 totiž ekonomika také vzrostla, pak ale následoval další pokles.

Podle ekonomů za růst ekonomiky nemůže vláda ani centrální banka, ale spíš větší utrácení domácností.

Kovanda k tomu říká: „Postupem roku se na jejím růstu stále významněji podílí spotřeba domácností, a zejména investice. Za tento poměrně pozitivní stav nemůže ani současný kabinet, ani Česká národní banka, jakkoli si obě instituce už nyní přihřívají svoji polívčičku.“ Podle Kovandy se případná opatření vlády ještě nestihla projevit, a pokud jde o centrální banku, tak oživení začalo přicházet už před jejími intervencemi do kurzu koruny.

Vláda přichystala na rok 2015 jen malou změnu v DPH. Má být zavedena třetí, desetiprocentní sazba na knihy a dětskou výživu. Žádné významné reformy se ale nekonají a hospodaření vlády má opět skončit obřím deficitem 100 miliard korun

Profesor Josef Šíma z Vysoké školy CEVRO Institut dodává: „Naše ekonomika stále čeká na odvážnou reformní strategii vlády, která by změnila přetrvávající negativní trendy dnešní doby - permanentní zatěžování podnikatelského stavu, vládní zadlužování a umělou podporu vybraných sektorů. Přidáme-li k tomu neřešení problému udržitelnosti penzijního systému a zahrávání si s moderními podobami evropské regulace, například v podobě genderového rovnostářství, nezdá se, že by vláda brala vážně problémy, které nás v budoucnu nepochybně čekají.“

Vladimír Pikora ze společnosti Next Finance pak uzavírá: „Pokud jde o vývoj ekonomiky v příštím roce, bude klíčový vývoj ve světě. Ve výhledu na příští rok je pozitivní, že se poslední data z Německa začala překvapivě zlepšovat. To dává naději i nám. Klesající ceny komodit a zejména ropy mohou ulevit průmyslovým podnikům. Nízké ceny energií navíc nechají domácnostem více peněz na jiné útraty. Stále znepokojivý je však vývoj na Ukrajině a v Rusku. V roce 2015 čekáme růst v rozmezí 2,2 až 2,8 procenta.“