
Rusko je země, která pořád neprošla zásadní modernizací, stále je především závislé na vývozu některých surovin a na rozdíl například od Číny nic zajímavého (snad kromě vodky) nevyrábí. Máte snad doma kvalitní produkt nějaké ruské firmy? Když si odmyslíme ropné giganty a některé banky, které působí i u nás, znáte vůbec nějakou ruskou firmu? Rusko dokonce většinou ani nic lákavého vyrobit neumí. V tomto směru všechny ruské vlády od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 zásadně selhaly. Vyniká v tom především Vladimir Putin, který si rád hraje na světovládce, ale vlastní stát nedokázal potřebným směrem nasměrovat. Dováží se i mnoho potravin, atd., atd.
Ukazuje se, že Rusko je pořád spíše slabé a křehké. Je zvláštní, že si to neuvědomují při svých slovních exhibicích ani prezident Miloš Zeman a někteří čeští podnikatelé. Na ruském trhu se dá samozřejmě hodně vydělat, ale jak mnozí uvidí, i hodně prodělat. Je to nemoderní společnost, která nevyzařuje žádné inspirativní myšlenky (skvělá literatura od Dostojevského po Bunina je už dávnou minulostí).
Rusko také trpí neustálým odlivem mozků, vážnými demografickými problémy a podle průzkumů by se většina Rusů, kdyby mohla, nejraději odstěhovala. Ostatně chytřejší, bohatší a mladší Rusové utíkají už dlouho a část z nich žije i v České republice.
Putin to nedokázal zastavit a vyřešit. Ohání se pouze silou a spoléhá na to, že to stačí. Jak se ukazuje, opak je pravdou. Ruský orel proto jede v druhé polovině letošního roku na oslovi. Až ceny ropy opět stoupnou, bude se Moskvě dařit zase lépe, ale stále to neznamená, že cesta k modernější, pružnější a výkonnější společnosti tuto zemi někdo nasměruje. Nic takového se neděje ani v náznacích. Ostatně od bývalého agenta KGB to nelze čekat. Ten byl cvičen na něco úplně jiného.
Zajímavé je, že identickými problémy trpí i Ukrajina, kde soupeří právě Kyjev s Moskvou.