nahoru

VILIAM BUCHERT: Ministr Ťok je dalším Harry Potterem české politiky. Paralelní svět elit se utěšeně rozrůstá

Viliam Buchert15. prosince 2014 • 07:00
Prezident Miloš Zeman jmenoval Dana Ťoka novým ministrem dopravy.
Prezident Miloš Zeman jmenoval Dana Ťoka novým ministrem dopravy.
• foto: 
ČTK

Není to ani rok, co Andrej Babiš vehementně hájil Antonína Prachaře s argumentem, že konečně na ministerstvo dopravy přichází po mnoha neumětelích skutečný odborník. Už víme, jak to dopadlo. Prachař selhal, kde mohl. Jeho účinkování na politické scéně i v úřadě bylo tristní. Přichází proto další Spasitel – Dan Ťok.

Nic proti bývalému šéfovi společnosti Skanska, je to zřejmě dobrý manažer, zkušený člověk a možná i dobrá volba na post ministra. Dokonce působí i sympaticky. Jenže Babiš se zásadně a dlouhodobě mýlí v jedné věci – ani superlepší manažer firmy ještě nemusí být dobrým politikem. A že ministr je především politik, přestože šéf hnutí ANO pořád tvrdí něco jiného, je zřejmé.

Politika navíc nepotřebuje žádné mutace Harryho Pottera, kteří mají kouzelné hůlky a zázračně dokážou změnit svět. Potter totiž žije v paralelním světě (čehož je pan Babiš příkladem) a ten nemá s realitou nic společného.

Možná i Prachař přišel na ministerstvo s dobrými úmysly, ale jeho práce byla jednoduše „průserem“. Podívejme se, co krátce po jmenování do funkce slíbil: Za priority považoval napojení české infrastruktury na evropskou dálniční síť (za rok se sice nemohlo nic zvláštního stát, ale nevíme o jediné věci, která by se někam pohnula a zlepšila), modernizaci důležitých železničních uzlů (???) a nastavení řádných kontrolních mechanismů v resortních organizacích (absolutní propadák). Chtěl se také zabývat efektivní modernizací dálnice D1 (zabýval, ale výsledek nic moc) a chtěl také vyřešit provoz a personální obsazení podřízené organizace Ředitelství silnic a dálnic (naprostá katastrofa a výměna několik ředitelů). Nijak nepohnul ani s neživým molochem jménem České dráhy a nedokázal řešit situaci ani v jiných jemu svěřených organizacích. Inu, konečně odborník…

Dan Ťok přichází do úřadu s pověstí, kterou by ani Harry Potter nedokázal vykouzlit. Podle některých zpráv a článků v některých novinách, dokáže vlastně všechno. Člověk by mu dokonce i přál, ať se mu to podaří. Ale když někdo začne do hloubky studovat, jak funguje Ředitelství silnic a dálnic, České dráhy, Správa železniční dopravní cesty, ČD Cargo, jak se staví dálnice (to ví Ťok dobře) a především jaká je (ne)vize České republiky v dopravní infrastruktuře (nejasná, neperspektivní a nemoderní), tak je jasné, že sebevražedná mise dalšího ministra právě začala.

Snad je vedena i dobrými úmysly, ale Harry Potter měl oproti němu jednu naprosto zásadní výhodu,  přes všechny potíže a problémy se nakonec mohl rozhodnout sám a věci řešit podle toho, co bylo nejlepší. To v českém politickém systému ani ten nejlepší odborník nemůže, zejména když má za zády jiného čaroděje, který se skrývá pod tajemnými iniciálami AB…Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,420
21,700
28,540
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější