nahoru

ANDREA HOLOPOVÁ: Komunální volby se blíží, obce vám mohou snížit nebo zvýšit daně, myslete na to

Andrea Holopová2. října 2014 • 18:00
• foto: 
profimedia.cz

O zástupcích v obecních zastupitelstvech budeme hlasovat už v pátek 10. října. Obce rozhodují ročně o desítkách miliard korun a určují některé daně a poplatky, které dopadají na všechny domácnosti. Volby proto nelze vůbec brát na lehkou váhu.

Zastupitelé, které zvolíme, budou pak volit starostu, schvalovat rozpočet obce, ale mohou rozhodovat i o dani z nemovitosti a mnoha poplatcích. Pravicová nebo levicová politika se tak dá provádět velmi dobře i na úrovni obcí.

Obce dostávají větší část svých příjmů přes státní rozpočet. Přerozděluje se pro ně zhruba čtvrtina vybrané daně z příjmu i daně z přidané hodnoty a do rozpočtů obcí tak každý rok plyne přes 120 miliard korun.

Další daně si ale obce určují samy. Například vybírají daň z nemovitosti. Celkem na ní získávají od občanů 10 miliard korun ročně. Obce mohou určovat i její výši, takže ve volebních programech stran můžeme najít i plány týkající se výše této daně a tato daň se přitom obec od obce liší.

Obce také určují některé další daně – i poplatek za psa a poplatek za svoz odpadu. Dlouholetý primátor Teplic Jaroslav Kubera třeba prosadil u zastupitelů snížení poplatku za psa z 1000 korun na 200 korun a poplatek za svoz odpadu zrušili úplně. Kubera uvádí, že město prodalo lidem domy a byty a ušetří tak peníze za opravy domů, nemají žádné zbytečné komise a obec má jen 200 zaměstnanců na 50 tisíc obyvatel. Teplice tak vystačí s penězi, které dostávají automaticky přes státní rozpočet a nezatěžují obyvatele dodatečnými poplatky.

Některé obce také zřizují městskou policii (což není levná záležitost, ale v podstatě se osvědčila), jiné provozují městskou dopravu, určují „územní plány,“ názvy ulic, a jsou majiteli ulic, za jejichž opravy jsou také odpovědné. Mohou také zřizovat školky a školy, mohou rozdělovat dotace spolkům.

Obecní politika se nás zkrátka týká daleko víc, než si mnozí myslíme.

Přitom v řadě zemí mají obce ještě mnohem větší pravomoci. Ve Švédsku nebo ve Švýcarsku dokonce určují svoji obecní daň z příjmu. To vytváří zdravou konkurenci a lidé se mohou stěhovat do obcí, kde mají nižší daně a kde zastupitelé dokážou s jejich penězi lépe hospodařit.

I České republice by proto prospěla větší míra decentralizace. Konkurence mezi obcemi by tlačila zastupitele k dobrému hospodaření, obce by mohly nižšími daněmi udržet v obci obyvatele nebo lákat nové. Lidé by byli motivováni zapojit se prostřednictvím voleb více do záležitostí, které se jich osobně dotýkají.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,710
28,440
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější