nahoru

MIROSLAV CVRČEK: Doždímání vyždímaných OKD

Miroslav Cvrček6. srpna 2014 • 17:00
Zdeněk Bakala
Zdeněk Bakala
• foto: 
Profimedia.cz

V roce 2008 se na pražské burze obchodovala akcie NWR Zdeňka Bakaly za více než 600 korun, dnes za necelé tři koruny. Bývalá hvězda londýnské i české burzy, vlastník OKD, žádá odpuštění části dluhů a plánuje obří úpis akcií, který má prý pomoci firmě přežít.

Za dávnými úspěchy NWR stála vysoká cena uhlí, důvěřivost investorů a Bakalova velkohubost. Pro investory Bakala vybájil ta nejoslnivější čísla o zásobách uhlí a obřích investicích do polských dolů. Akcie šly na dračku a Bakalovi a jeho společníkům se nákup OKD rychle vrátil.

Jenže Bakala je finančník, ne podnikatel. Ceny uhlí padaly s ekonomickou krizí a rozvojem těžby břidlicových plynů v USA, což uhelným těžařům komplikovalo situaci. NWR se s tím jednak nedokázaly vyrovnat, jednak se s tím možná vyrovnat ani nechtěly (aspoň někteří majitelé). Přes velké zisky v minulosti firma zůstává bez peněz, a ještě k tomu přetížená dluhy, neb z ní vlastníci vyždímali, co se dalo. Projevy úmyslu podnikat minimální.

V současnosti je deklarovaným záměrem restrukturalizace NWR. Ta spočívá jednak v odpuštění části dluhů u vydaných dluhopisů, jednak v úpisu nových akcií. Ty mají ve výsledku svým celkovým objemem tvořit 96 procent společnosti. To znamená brutální zředění dnešních podílů.

Navrhovatelé potřebují souhlas dostatečného podílu věřitelů a akcionářů. Odmítnout ale pro ně není tak jednoduché. Alternativou je bankrot firmy, a to by pak mohli přijít ještě o víc. Možná je ale celý navrhovaný finanční manévr jen hrou o co nejměkčí dopad NWR. Kvůli ochotě státu se na tom celém podílet a kvůli co nejmenšímu poničení pověsti majitelů. Aspoň na tomto poli má Bakala ještě co ztratit.

Sledujte Miroslava Cvrčka na TwitteruDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,580
22,570
29,870
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější