nahoru

Právo nosit zbraň jako téma voleb do Evropského parlamentu

Andrea Holopová 16. dubna 2014 • 16:00
Evropský parlament
Evropský parlament
• foto: 
Profimedia.cz

Komisařka EU Cecilia Malmströmová na konci minulého roku oznámila, že chce sjednotit legislativu držení zbraní. Chce zpřísnit směrnici, která se týká pravidel držení zbraní v jednotlivých členských státech. To vyvolalo kontroverzi a tak toto téma uchopily i některé české strany pro volby do Evropského parlamentu.

Dosud unijní směrnice omezující držení zbraní jen říká, že zbraň lze nabýt v každém členském státě na základě povolení, ale nestanoví podmínky takového povolení. Evropská komise chce podmínky nabývání a držení zbraní zpřísnit. Ve Spojených státech právo držet zbraň garantuje přímo ústava v druhém dodatku, a tak jednotlivé státy ani federální vláda nesmí toto právo omezit. Právo držet zbraň je považované za základní právo pro domobranu i pro obranu člověka a jeho majetku.

Různá omezení přicházejí v jednotlivých amerických státech, pokud už byl někdo trestaný, je narkomanem, nebo je jinak nezpůsobilý k držení zbraně. Právo bránit se je ale nerozlučně spjato s právem na život a majetek. Jestliže člověk má právo na život a majetek, musí mít také možnost toto právo bránit.

Střelnou zbraň lze jednoduše koupit v USA či ve Švýcarsku. Naopak v Lucembursku jsou zbraně pro občany zakázané. V České republice či Německu je k získání zbraně potřeba získat zbrojní pas, což vyžaduje mimo jiné praktické zkoušky ze střelby a manipulace se zbraní. Snahy komisařky omezit držení zbraní se nelíbí Sdružení na ochranu práv držitelů zbraní. Nechtějí, aby se tato záležitost vůbec řešila na úrovni EU. Stejný postoj zaujaly i některé politické strany. Strana Věci veřejné a nově vzniklá Občanská konzervativní strana mají toto téma přímo ve volebních programech pro letošní volby do Evropského parlamentu, které se budou konat 23. a 24. května.Diskuse ke článku

 

Nejčtenější