nahoru

Proč je důležité míti Hamáčka: Má jasnou vizi. Nakupuje mrazáky na mrtvoly a vodní děla

Oldřich Tichý 9. února 2021 • 12:00
Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček
Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček
• foto: 
Blesk

Až doteď čelil kabinet neustálým výtkám, že je jen ve vleku událostí, problémům nepředchází, ale řeší je až poté, co v plné síle propuknou. Místopředseda vlády a šéf krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) teď dokázal, že on vizi má. Zároveň ji lze považovat i za upřímné zhodnocení toho, kam ministři zemi za rok epidemie dovedli.

V ostatní vládní agendě v pondělí ten bod trochu neprávem zapadl – ministři se na svém zasedání usnesli, že vnitro nakoupí tři mrazicí kontejnery pro přechodné uchovávání mrtvol. Premiér Babiš se sice dřív opakovaně chlubil tím, že Česko je „Best in covid“, jako každá lež ale měla i tato krátké nohy. Už na podzim tak začala mít některá krematoria a nemocnice v souvislosti s epidemií koronaviru problémy s kapacitou pro ukládání těl.

Ministru vnitra Hamáčkovi můžeme vyčítat ledacos, ale v politice přece jen už není žádným nováčkem (ve sněmovně sedí 15 let). Pokud tedy jeho úřad přišel s tím, že by bylo dobré zásobit se mrazáky na mrtvoly, dá se to považovat za jasný signál, kam se asi tak situace může ubírat. Vnitro to ostatně v důvodové zprávě k nákupu mrazicích kontejnerů říká jasně, když upozorňuje, že „nelze v budoucnu vyloučit další nárůsty počtu zemřelých oproti dlouhodobým průměrům.“

Hamáček je prostě muž činu. Dobře, že tak zkušený a ostřílený politický harcovník sedí právě na silovém ministerstvu vnitra. Méně důležité resorty se dají obsadit klidně i nováčky – třeba takový ministr zdravotnictví Jan Blatný nemá s politikou zkušenosti vůbec žádné, v ministerském křesle je tři měsíce a jeho výkony tomu odpovídají. Nemalá část veřejnosti už ho začíná mít plné zuby a dává to čím dál hlasitěji najevo. A právě pro takové případy se hodí mít v zádech oporu jako je Hamáček – jistě ne náhodou vypsal jeho resort před pár dny i další velkou zakázku. Tou je nákup nových vodních děl pro policejní pořádkové jednotky...

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější