nahoru

Prostřílet se k trávě: Mexiko bude legalizovat

Jiří X. Doležal20. srpna 2010 • 10:24
Maradona emoce rozhodně neskrýval.
Maradona emoce rozhodně neskrýval.
• foto: 
Reu

Skoro třicet tisíc mrtvých v drogové válce přivedlo mexickou vládu k rozumu. Kvůli snížení zisků kartelů bude legalizovat marihuanu.

 

Že je legalizace většiny drog nejlepší cestou k odstranění drogových problémů, to se ví už asi sto let. Jsou země, kde to vlády akceptovaly bez větších problémů - jako Holandsko, příčetnější části Německa nebo Česká republika. A jsou vlády, kde je národní hospodářství tak závislé na drogách, že se k poznání potřeby racionální drogové politiky musely ty země doslova prostřílet.

 

V momentě, kdy zemi trápí velkoexport kokainu a vláda nejen kvůli sobě, ale také následkem tlaku amerických sousedů musí proti tomuto obrovskému byznysu něco dělat, je legalizace marihuany i držení malého množství kokainu pro vlastní potřebu - jak to Mexičané zamýšlejí - tou nejlepší cestou, jak oddělit drogový zločin (kartely vyvážející desítky tun kokainu a pervitinu) od normálních lidí, kteří si jen chtějí zahulit. Bojovat proti kouření marihuany nedává valný smysl - takže když se přestane, zbude dost policejních sil na potírání výroby nebezpečných drog.

 

Zbývá jen doufat, že se od Mexičanů poučí jejich severní sousedé; protože až legalizuje Amerika, bude ji brzy následovat celý svět - jako ve všem ostatním.


Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,740
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější