nahoru

Končí ODS? Aneb pravice volí Miloše Zemana

Petr Holec16. ledna 2013 • 11:49
ODS
ODS
• foto: 
Profimedia.cz

ODS, dvacet let pravicový hegemon a nejúspěšnější politická strana, nakonec podporuje v prezidentských volbách „Karla“, kandidáta Miroslava Kalouska. Její vlastní kandidát, Přemysl Sobotka, totiž skončil už v prvním kole téměř poslední. Jen o něco víc se lidé báli pouze Jany Bobošíkové.

 

ODS přesto neztrácí smysl pro humor. Zcela vážně doporučila Sobotkovým voličům, kteří se vejdou do rozmezí statistické chyby, aby volili „Karla“, i pro relativně novou TOP 09 zhruba věno ve výši levné děravé pánve.

 

A vlastně ani to ne: protože sotva to vedení ODS, kdokoli to nyní je, vyhlásilo, zamyslel se znovu poslanec Boris Šťastný a řekl, že bude volit Miloše Zemana. Svým způsobem ho i chápu: logicky má panickou hrůzu z nástupu TOP 09, který by „Karel“ na Hradě ještě umocnil.

 

Ironie je, že poslanec ODS nakonec voliče nabádá, aby si prezidentem zvolili kandidáta nejen levice, ale i komunistů a hloupějších venkovanů. Tedy přesný opak elektorátu své vlastní strany!

 

ODS je totiž poslední dobou právě kvůli politicky méně korektním typům jako Šťastný tak bídnou značkou, že od ní voliči v prezidentských volbách zoufale utekli k úplně všem kandidátům. Upřímně podezřívám Kalouska, že do televize posílá nešťastníka Šťastného právě on. Snad ani Martin Kuba nevládne takovým potenciálem zkázy.

 

Nejde však jen o Šťastného. Podobně nešťastným dojem už nějakou dobu působí i celé vedení ODS. Viděl jsem v televizi krátkou tiskovku po jejím grémiu, a musím říct, že tak nějak jsem si vždy představoval návštěvu SM salónu v roli toho, co bolest přijímá.

 

Premiér a ještě stále snad i šéf ODS Petr Nečas k divákům promlouval svým nezaměnitelným hysterickým stylem, zatímco vzadu za ním se do příšerného utrpení nořila podivná figura. Myslím, že to byl Sobotka, ale nejsem si úplně jistý; dotyčný měl takový výraz, že jej nešlo spolehlivě identifikovat. Navíc byl celý zkroucený, jak se nejen kvůli zimě choulil do sebe. Očividně chtěl být někde úplně jinde.

 

ODS samozřejmě není v jednoduché situaci. Pokud jste premiér a voliči vám k tomu z jedné strany rozdají karty s Kalouskem a z druhé přihodí ještě Víta Bártu a Karolínu Peake, je to na odchod od stolu. Jenže právě v podobné situaci se pozná politický talent.

 

A Kalousek to prostě celé hraje mnohem chytřeji než Nečas. Ač sám velmi nestátotvorné reputace, prezentuje TOP 09 jako stranu, co spasí zemi. Plus samozřejmě nemine příležitost, jak potopit někoho z ODS. Upřímně: ne že by to poslední dobou vyžadovalo extra talent.

 

Nečas i ODS by měli pochopit, že necelý rok a půl před volbami – nestane-li se zase něco - už hrají pouze o dojem z vládnutí. Ten nakonec vždy rozhoduje. ODS se ale zatím evidentně rozhodla, že do voleb půjde nejen s aurou strany zodpovědné za všechny nenáviděné reformy i vyšší daně, ale i za celý bídný dojem z vládnutí. A taky jako někdo, kdo nenávidí sám sebe. Být jejím členem, pomalu rozesílám přihlášky do jiných stran. Dvě hodiny po volbách už bývá pozdě.

 

Miloš Zeman je kýč, Karel Schwarzenberg kýč není - kýčem jsou ti, kteří jej podporujíKlíčová slova: rxrx, petrholecDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,810
22,460
29,320
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější