nahoru

Jan Šibík vs. agresivní ochranka aneb co se taky dělo na superdebatě

pev12. ledna 2013 • 11:11
Jan Šibík vs. agresivní ochranka aneb co se taky dělo na superdebatě
foto: Foto Blesk - David Malík, Martin Hurda

Jan Šibík navštívil v minulosti řadu světových konfliktů. Že se ale s projevem nečekaného a hlavně neopodstatněného násilí setká i v Česku, a to dokonce na schodech Kongresového centra před začátkem čtvrteční prezidentské superdebaty, to vyvedlo z míry i protřelého fotoreportéra Reflexu.

 

K čemu došlo? Šibík se ve čtvrtek vypravil do Kongresového fotografovat poslední předvolební debatu všech devíti prezidentských kandidátů v režii České televize, ale až na místě si uvědomil, že zapomněl novinářský průkaz. Ochranka ho proto odmítla pustit do budovy.

 

„A tak jsem ochrance nejdřív nabídnul štos vizitek, a při odchodu jsem si vzpomněl, že mám kopii průkazu v iPadu,“ popisuje Šibík. Potom, co ji ukázal jednomu z členů ochranky a on ho opět odmítl vpustit, došlo mezi fotoreportérem Reflexu a ochrankou k ostřejší výměně názorů.

 

„Tykal mi, řekl jsem mu, aby mi netykal, pak mě čapnul za foťák. A když jsem mu řekl, že přece novinářský průkaz mám, i když jen v digitální podobě, a že půjdu dál, odpověděl: ‚Nepůjdeš!‘, popadl mě a srazil mě k zemi,“ vzpomíná fotograf na zapeklitou situaci.

 

Vyřešil ji až zásah šéfa ochranky, který Šibíka poznal a zavedl ho do budovy, kde se mu omluvil. Omluvy se nakonec dočkal i od oddělení komunikace a marketingu ČT. Podle ředitelky Daniely Němcové byl však pro akreditované novináře určen jiný vchod a fotograf Reflexu se snažil dostat do budovy vstupem pro akreditované diváky.

 

Šibík to ale vnímá jinak. „Byl to tehdy prostě naschvál jednoho idiota, tou samou cestou totiž šli i další novináři, shodou okolností i kluci z Blesku, na které jsem křiknul: ‚Foť to,‘ ale oni se o to možná v té chvíli už starali sami.“ Podívejte se na jejich záznam incidentu:

 

 

„Uznávám svoji chybu, neměl jsem si zapomenout novinářský průkaz, vadí mi ale, že agentura zaměstnává lidi, kteří řeší drobné problémy pacifikací,“ dodává Šibík.

 

 

Pískej konec, pískej konec! Prezidentská debata očima redaktorů Reflexu

VELKÝ TEST: Jak pozorně jste sledovali čtvrteční prezidentskou superdebatu?

pev


Klíčová slova: rxrxDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,460
21,810
28,670
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější