nahoru

Vyražte na kole do Terezína. Kolem hradů a zřícenin až k pevnosti s pochmurnou minulostí

Marek Novotný23. října 2012 • 15:15
Terezín
Terezín
• foto: 
Profimedia.cz

Udělejte si nenáročný cyklovýlet rovinkami do Terezína. Cesta vede kouzelnými zákoutími meandrující Ohře a hradu Hazmburk.


Cyklovýlet rovinami Poohří začíná v městečku Libochovice, pyšnícím se stejnojmenným renesančním zámkem, původem ze 17.století. K zámku přiléhá park francouzského typu s fontánami a oranžerií. Zámek i zahrada jsou pro veřejnost otevřeny od začátku dubna do konce října.

 

Z náměstí 5.května v centru Libochovic se vydáme ulicí Dr. Vacka a po červené turistické značce (TZ) opustíme město směrem k hradu Hazmburk. Z rozcestí pod Hazmburkem vede na hrad prudká a místy velmi obtížně sjízdná cesta, pokud se však na hrad vyškrábeme, odměnou nám bude nádherný rozhled do kraje. Prohlídky hradu jsou možné jen v období duben – říjen.

 Náročnost:
lehká, rovinatá trasa

Délka:
46 km

Převýšení:
cca 250 metrů

Doporučené kolo:
trekingové

Od Hazmburku pokračujeme dále po červené TZ, až do obce Sedlec. Ze Sedlce pojedeme dále po silnici směrem na Úpohlavy a přes Želechovice do Siřejovic, v jejichž blízkosti se nachází zřícenina větrného mlýna holandského typu z poloviny 19.století.

 

Stále po silnici se přes Keblice a Nové Kopisty dostaneme do Terezína. Hlavní terezínská pevnost za války sloužila jako židovské ghetto a Malá pevnost byla věznicí pražského gestapa. Terezínské pevnosti odděluje řeka Ohře, podél níž se vydáme na zpáteční cestu do Libochovic. Přes Bohušovice nad Ohří a Brňany pojedeme Přírodním parkem Poohří do Brozan nad Ohří. V Brozanech se napojíme na červenou TZ a na dohled meandrující Ohře budeme pokračovat přes Hostěnice a Břežany nad Ohří do Budyně nad Ohří, kde můžeme navštívit místní vodní hrad z konce 15.století.

 

 

V současnosti se v prostorách hradu nachází Jandovo přírodovědné muzeum s vycpaným krokodýlem nilským nebo v Čechách ojedinělou expozici alchymistické dílny. Stále po červené TZ projedeme Budyňským lesem a podél Malé Ohře se postupně vrátíme do Libochovic.

 


Zobrazit místo Libochovice na větší mapě

 

Stáhněte si mapu ve formátu GPX nebo KML.

 

Přihlašte se do Cykloklubu Reflexu

 

 

 

Marek Novotný


Klíčová slova: rxrx, mareknovotnyDiskuse ke článku