nahoru

Vyjeďte si na vrch Velíz. Projížďka hlubokými křivoklátskými lesy s nádechem slovanské mystiky

Marek Novotný2. října 2012 • 13:25
Velíz
Velíz
• foto: 
cs:ŠJů (Wikipedia.cz)

Cyklovýlet za slovanskými bohy jsme tu ještě neměli. Vydejte se na místo zasvěcené bohu podsvětí, bohatsví, magie a stád – Velese. Cesta z Berouna hlubokými křivoklátskými lesy stojí za to.


Od berounského nádraží vyrazíme po červené turistické značce (TZ) směrem k Husovu náměstí. Stále po červené TZ projedeme městem a za městem začneme terénem stoupat na vrch Brdatka.

 

Hlavní vrchol objedeme a stále po červené dojedeme do Zdejciny s krásným rozhledem na údolí Berounky. Ve Zdejcině červenou značku opustíme a dále pokračujeme několik kilometrů po cyklotrase č. 0052 až na křižovatku cyklotras mezi Hudlicemi a Otročiněvsí.

 

Zvolíme cyklotrasu č. 0054 a vyrazíme směrem k Otročiněvsi. Na jejím okraji nás čeká další křižovatka cyklotras. Budeme pokračovat po té s číslem 0053 do Nového Jáchymova. V Novém Jáchymově odbočíme na červenou TZ, která nás hlubokým lesem dovede až k Leontýnskému zámku.

 Náročnost:
středně náročná, kopcovitá trasa

Délka:
46 km

Převýšení:
cca 900 metrů

Doporučené kolo:
MTB, možno i na trekingovém

Zámek byl postaven začátkem 19. století v klasicistním stylu a později se dočkal přestavby v duchu anglické novogotiky. V současné době se v něm nachází sociální ústav pro mládež, prohlídka interiérů tedy není možná.

 

Na rozcestí nedaleko zámku zvolíme modrou TZ vedoucí směrem na Karlovu Ves. Z Karlovy Vsi pokračujeme stále po modré a souběžně vedoucí zelené TZ až na rozcestí Pod Špičkou, kde modrou značku opustíme a vydáme se po zelené do Broum.

 

Broumech je největší turistickou atrakcí pivovar Matuška. Jelikož však během jízdy na kole nelze požívat alkoholické nápoje, ochutnávku místního moku necháme na jindy a pokračujeme stále po zelené do Kublova.

 

V Kublově vyměníme TZ za žlutou a prudkým stoupáním dobudeme vrch Velíz, který ve své kronice zmiňoval v souvislosti s mučením knížete Jaromíra i Kosmas. V současné době na vršku nalezneme zříceninu proboštství, kostel Narození sv. Jana Křtitele a sochu slovanského boha podsvětí, bohatsví, magie a stád – Velese.

 

Toto mystické místo opustíme po žluté TZ, po níž pojedeme až na křížení se silnicí č. 236. Zde budeme pokračovat přímo, po neoznačené silnici směrem na Hudlice. V Hudlicích můžeme navštívit rodný dům Josefa Jungmanna, jehož teoretizování o českém jazyce a práci v obrozeneckém hnutí zůstalo v paměti nejednoho studenta.

 

Z Hudlic odjedeme po červené TZ, která nás přes Lísek dovede až na rozcestí pod Dědem. Na samotný vrchol však vystoupáme po modré TZ. Cestu do Berouna bychom mohli obhlédnout z rozhledny, jež se na Dědovi nachází, vzrostlé stromy ale výhledu v některých směrech brání.

 

Zbytek výletu již vede z kopce, musíme však udržet pozornost, protože místy je stezka poměrně frekventovaná a sklon příkrý. V Berouně ještě můžeme navštívit další rozhlednu na Městské hoře a v jejím sousedství dovádí v městském medvědáriu Vojta, Kuba a Matěj - medvědí trio známé z populárních večerníčků.

 

Únavu z poměrně náročného výletu můžeme nakonec "vyplavit" v berounském akvaparku, který stéjí hned vedle zimního stadionu.

 


Zobrazit místo Beroun na větší mapě

 

Stáhněte si mapu ve formátu GPX nebo KML.


Přihlašte se do Cykloklubu Reflexu

 

Marek Novotný


Klíčová slova: rxrx, mareknovotnyDiskuse ke článku