nahoru

František Ortmann

1. ledna 2012 • 12:00
František Ortmann
foto: Archív

 

František Ortmann

František Ortmann

Věk: 44 let

Bydliště: Praha

 

Povolání: fotograf

 

Jak obědvá: Denní menu v restauraci, nejčastěji kousek od kanceláře na Praze 5. Občas vařím sám, občas si objednám jídlo s donáškou.

 

Radka Hozmanová
Názor ředitelky Evropské školy feng shui Radky Hozmanové

Pan František má v jídelníčku zařazeno hodně hutných jídel. Na vyrovnání jeho současného jídelníčku bych doporučila lehké zeleninové vývary, možno i masové, ale jelikož masa má dosti, tak zůstaňme raději u zeleninových.


Chybí odlehčení v podobě tzv. lehkých presovaných salátů ochucených umeoctem (má enzymy), dále blanšírované zejména zelené druhy zelenin (brokolice, květák, zelí, čínské zelí, daikon – bílá ředkev), nakládané zeleniny mající enzymy a zeleniny vařené v páře.


Můžete si ji polévat omáčkou šoju smíchanou s vodou a šťávou z bílé ředkve a třeba i zázvorovou šťávou, jež pomůže trávit tuky v masitých pokrmech. Chybějí fazole a čočka (je tolik druhů), které jsou zdrojem bílkovin a pocitu sytosti a mohou odlehčit při trávení a volbě masa celkově.


Zkuste mořské ryby jako jinou a lehčí volbu masa. Zkuste si zajít do restaurace, kde umějí ochutit zeleninu, abyste poznal, že zelenina vám může zachutnat, a budete se cítit ve svém myšlení a životě lehčeji. Doporučuji ochutnat a zařadit kvalitní polysacharidy – i celozrnnou rýži, jež má i vlákninu a je bohatá na další minerály, dále jáhly, pohanku. Kroupy také pomáhají čistit organismus.

 

 

 

Monika Divišová
Názor výživové poradkyně Moniky Divišové

- Obědy pana Františka obsahují spoustu nevhodných tuků v podobě smažených jídel, omáček i vepřového masa. Nejen že velmi zatěžují trávení i srdce, ale ještě snižují celkový pocit energie. V případě, že potřebuje po obědě ještě aktivně přemýšlet, určitě bych doporučila lehčí obědy.

- Naopak mu v obědech úplně chybí zelenina, která by mohla situaci alespoň trochu zachránit díky vláknině a živinám.

- Podle jídel v restauraci Wigwam to vypadá, že by se dalo vybrat i dobré jídlo, ale když nebude tučné či smažené, zato s porcí zeleninového salátu.

- Chválím za suši, určitě patří do vyvážených a zdravých jídel.

- Při nemoci ani den po ní, kdy je organismus oslabený, není vhodné zatěžovat organismus těžko stravitelnými jídly. Naopak je třeba přidat do jídelníčku „léčivé“ potraviny plné vitamínů a minerálů: zázvor, brokolice, citron, čočka, celozrnná rýže, dýňová semínka a další.

- Pokud se pan František snaží hubnout nebo alespoň váhu udržovat, jeho obědy svojí kalorickou hodnotou pokrývají skoro jeho celodenní energetickou potřebu. Jejich nutriční hodnota je naopak hluboko pod „minimem“.
Reakce Františka Ortmanna na komentář Moniky Divišové

Paní Moniko, ještě jednou jsem si přečetl, co píšete v mém hodnocení obědů viz: " Obědy pana Františka obsahují spoustu nevhodných tuků v podobě smažených jídel, omáček i vepřového masa." Omáčku jsem měl za měsíc jednou, smažené jídlo ani jednou a vepřové třikrát. Hodnotila jste opravdu mé obědy? Naopak jsem se podíval na Vaše hodnocení obědů Terezy V., která nás všechny gastronauty podle Vás, přežije a tam je smažené na talíři snad obden, tak nevím, jak to hodnocení mám chápat.Diskuse ke článku