Kliky

Kliky Zdroj: Profimedia.cz

Maraton se blíží. Přinášíme 7 cviků pro běžce se smyslem pro humor

Od květnového pražského maratonu už nás dělí necelý měsíc. Jak se jednoduše udržet ve formě, i když nemáte čas na návštěvu posilovny? Ultramaratonec Miloš Škorpil vybral sedm ověřených cviků, které vám sice tréninku moc nepomohou, možná vám ale zvednou náladu.


Běžecké weby jsou zaplaveny spoustou různých neověřených rad, tipů a návodů jak správně cvičit. Co však udělat, aby se v tom jeden vyznal a vybral si cviky, které skutečně potřebuje?

No přece prostudovat si tento článek uvádějící věci na pravou míru. Najdete v něm přehled zásadních běžeckých cvičení s jejich jasným odlišením od dosavadních matoucích výkladů.

Jak tedy vypadá 7 nejdůležitějších cviků pro běžce a jejich správné provedení?

1. Lifting

Jízda výtahem (lift) je základním prvkem rozvoje koordinačních schopností každého běžce. Starší typy výtahů se totiž někdy klepou tak, že udržet rovnováhu bez držení je opravdu obtížné. Moderní výtahy zas bývají často narvané k prasknutí, což nás nutí balancovat na jedné noze a podle okolností přenášet váhu. (Pozn.: běžkyně nespokojené se svým osobákem a obličejem nechť kromě liftingu pravidelně zařazují také facelifting).

2. Skiping

K jeho předpisovému provádění potřebujeme běžeckou bundu s kapucí a velikánskou přední kapsou. Do té umístíme něco malého tak, aby to čouhalo ven, a pak už jen pěkně zlehka hopsáme – přesně jako známý klokan Skippy.

3. Zakopávání

Má více variant a je proto mnohem pestřejší, než monotónní načutávání zadničních půlek vlastními patami při běžecké abecedě. Pro zvýšení odolnosti běžce je dobré co nejčastěji při běhu zakopávat o kameny, kořeny a větve, ve městě pak o obrubníky a refýže. Ti z vás, kdo k běhání stíhají i aktivně hrát fotbal, ať co nejčastěji zakopávají míč do autu – tím, že pro něj budou muset za trest doběhnout, toho natrénují mnohem víc.

4. Odpichy

Pro správný běžecký styl je důležitá tzv.dvojitá práce kotníků. Pružnost v kotnících rozvíjíme především při řízení auta; čím rychleji a razantněji střídáme brzdu a plyn (=dvojitá práce kotníků), tím prudší odpichy automobil dělá.

5. Žabáky

Chytání žabáků je velice náročná aktivita s řadou pozitivních účinků na naši běžeckou výkonnost. Rychlé pohyby v blátě a rozbahněném terénu využijeme při krosech a trailových bězích, lovení žabáků v hluboké vodě zase zvyšuje úroveň našeho anaerobního prahu, atd. Někdy však můžeme po vynaloženém úsilí zjistit, že nešlo o žabáky, ale o žáby, což bohužel žádný treninkový přínos nemá.

6. Kliky

Komplexní metoda, určená aktivním a snaživým běžcům. Začíná opakovanými kliky myší počítače při psaní těch správných mailů, pokračuje obíháním těch správných dveří a braním za jejich kliky, a končí leštěním kliky u toho správného nadřízeného. Jenom potvrzuje výše řečené: vždy jde o správné provedení.

7. Výpady

Slovními výpady na protivníky posilujeme svoji závodnickou bojovnost a vůli po vítězství. A protože nejlepším místem pro tyto výpady je restaurační zařízení, rychle se sbalte a vypadněte do hospody!

Článek byl publikován na webu BezeckaSkola.cz.