nahoru

Americká vláda nemá peníze a zavřela krám. Jak teď vypadají Spojené státy?

Daniel Deyl 1. října 2013 • 14:18
obama usa
obama usa
• foto: 
ČTK

Co přesně znamená, že federální vláda Spojených států dnes o půlnoci (v 6:00 našeho času) přestala fungovat? Seznam omezených činností vypadá, jako by jej sepsal Homer Simpson.

Kdo sledoval vzrušenou debatu o připravovaném utlumení některých funkcí americké federální vlády, musel nabýt dojmu, že prezident Obama si v Oválné pracovně bude svítit svíčkami a všichni Američané budou jezdit na oslu a živit se vlastnoručně vypěstovanou mrkví. Skutečnost je prozaičtější - ale protože jde o věci federálních úřadů, je také mnohonásobně komplikovanější.

Uzavření federální vlády neboli shutdown neznamená, že vláda nemá dost peněz na účtu a nemůže si dovolit pustit Obamovi elektřinu. Poměrně obskurní zákon z poloviny 19. století pouze stanoví, že vláda nesmí utrácet, pokud jí to Kongres výslovně nedovolí. Tento Kongres se neumí dohodnout na ničem, protože jeho dolní komoru ovládají republikáni a horní komoru demokrati. Ze zákona původně zaměřeného na úspornost vládního konání se - jako obvykle - stal bič, jímž jedna parta politiků honí druhou, aniž by to mělo podstatný vliv na cokoli mimo Capitol Hill. Shutdown je nicméně jednou z výjimek, za nichž umí divoké partajničení mít výsledky vpravdě impozantní.

Když na shutdown dojde, rozdělí se všechny činnosti federální vlády na nezbytné a zbytné. Těch prvních je zhruba 3,7 milionu a dál chodí do práce, jako by se nic nestalo. Vtip je v tom, že nedostávají plat, s výjimkou armády, jejímž příslušníkům jde plat pořád. Je na to zvláštní zákon, jejž prezident Obama podepsal včera, tedy v pondělí, pár hodin před shutdownem. Nakonec, až se Kongres dohodne, však podle zákona všichni dostanou výplatu zpětně.

Dalších osm set tisíc lidí klasifikovaných jako "zbytní" do práce jít naopak nesmí, protože vláda má zakázáno za jejich platy utrácet. I oni však své peníze nejspíš zpětně dostanou, ačkoli riziko je v jejich případě o něco větší než u "nezbytných". (Toto rozdělení znamená, že mezi jednotlivými vládními úřady zuří krutý boj o zařazení do kategorie "nezbytných". Tím se vysvětluje, co má tolik úředníků na práci.)

Potíž je v tom, že nikdo neví, jak dlouho finanční stopstav potrvá, a kdyby 4,5 milionu lidí najednou přestalo utrácet, americká ekonomika, lačná po každém dolaru, by to jistě pocítila.

Pokud však se Kongres nakonec nějak dohodne (v posledních dvou případech v letech 1995 a 1996, to vždy trvalo jen několik týdnů), makroekonomický kolaps Ameriku nečeká. Namísto toho se lidí v USA mohou nadít spousty drobných otravností a místy dokonce - paradoxně - nárůstu byrokracie. Následuje několik namátkou vybraných činností, jež shutdown zasáhl nebo zastavil.

Národní zdravotnický ústav přestal přijímat pacienty za účelem výzkumu. Středisko protichřipkové prevence zavřelo, stejně jako celosamerické zdravotnické call- centrum, kam voláte, když nevíte, jesti máte choleru nebo kocovinu.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti zastavilo program E- Verify, jenž umožňoval - co umožňoval, přikazoval - zaměstnancům ověřit legální status toho kterého budoucího zaměstnance. Tresty za zaměstnání ilegálních imigrantů však zůstávají v platnosti. Babo, raď.

FBI, CIA a DEA (ten úřad, který stojí v čele "války proti drogám") nerušeně fungují dál. Ale mnoho civilněprávních sporů - rozuměj těch, na kterých státu nezáleží - bude odloženo.

Národní parky a muzea zavřely. Chcete-li se podívat do Yosemitského parku, na Alcatraz nebo na Sochu svobody, máte smůlu. Před sedmnácti lety na to doplatilo sedm milionů návštěvníků; jedinou výjimkou tehdy byla jižní část Grand Canyonu, a to jen proto, že její provoz se rozhodl na poslední chvíli hradit stát Arizona.

Ekologové zapláčou: Úřad na ochranu životního prostředí je uzavřen. Nefungují ani regulační orgány ministerstva práce, včetně oddělení kontroly bezpečnosti práce (ovšem s výjimkou pododdělení kontroly bezpečnosti práce v dolech).

Situace na Wall Street je schizofrenní: třeba komise dohlížející na obchodování s cennými papíry normálně funguje, ale na komisi dohlížející na obchodování s opcemi už se dnes nedozvoníte.

Chcete-li přesto vízum do USA, máte nejspíš smůlu. Před sedmnácti lety připadlo na každý den shutdownu 20-30 tisíc nevyřízených žádostí o vízum. Ambasády podléhají zvláštnímu režimu, takže mohou fungovat, dokud jim nedojdou peníze. (Takže konzul ještě ve středu sedí za okénkem a razítkuje jako divý, ale protože nominálně jeho úřadu dojdou peníze o půlnoci, ve čtvrtek už nevydá ani jediné vízum, jakkoli bude fyzicky přítomen a technicky vzato ta činnost nestojí nic.)

Naopak řízení letového provozu, věznice, pohraniční stráž, pošta,, akutní zdravotnická péče a cokoli, co nějak souvisí se státní bezpečností, včetně zmiňované armády, funguje normálně.

Jestli to vypadá trochu jako šaškárna, je to proto, že to z valné míry šaškárna je. Vůbec totiž nejde o to, že by vláda neměla peníze. Jde jen o to, že dnes vešel v platnost Obamův systém všeobecné zdravotní péče (první takový systém v historii USA), jenž jde mnoha radikálním republikánům proti srsti. Snažili se proto v Kongresu Obamovu administrativu vydírat: když nestáhnete ObamaCare, jak se systému říká, nedáme vám peníze na fungování.

Jak to, že taková věc projde? Vždyť když před sedmnácti lety dokázal v podobné situaci prezident Bill Clinton předvědčit Američany, že za shutdown může republikánský Kongres, lidé za to v následujících volbách republikány řádně vytrestali. Proč se tedy republikáni dnes nebojí téhož?

Na vině je takzvaný gerrymandering, tedy upravování hranic volebních okrsků tak, aby to vyhovovalo vládnoucí partaji. Za posledních sedmnáct let se tak stalo, že většina republikánských kongresmanů úřaduje ve zcela bezpečných republikánských okrscích, kde si mohou být jisti, že lidé nezvolí demokrata, i kdyby se dělo cokoli (obráceně to funguje stejně, jen teď mají zkrátka republikáni navrch ve více oblastech).

Daniel Deyl
Diskuse ke článku