nahoru

Němci chtějí, aby vládla Merkelová. Není ale jasné, kdo bude partner

Jan Jandourek23. září 2013 • 05:55
Angela Merkelová
Angela Merkelová
• foto: 
ČTK

Přesně v 18. 00 se v Německu uzavřely volební místnosti a přišly první odhady účasti a výsledky. Stalo se to, co se očekávalo, Merkelová je na čele.

Podle prvních prognóz, které přišly po 18. hodině, je jasným vítězem kancléřka Merkelová. Pro pokračování černo-žluté koalice to stačit nebude. Strany FDP (Svobodní) a AFD (Alternativa pro Německo) jsou na pětiprocentní hranici potřebné pro vstup do parlamentu. Čekala se tedy dlouhá noc, protože některé strany ještě mohly doufat, že se přehoupnou přes potřebných pět procent. To se nakonec nestalo.

Podle prvního odhadu stanice ARD dostala CDU/ CSU 42 procent. SPD (Socialisté) 26 procent. Zelení 8 procent, Linke (Levice) 8,5 procenta a FDP jen 4, 7 procenta. Eurokritická strana nazvaná AfD (Alternativa pro Německo) 4, 9 procenta. Alternativa pro Německo, kterou založil hamburský ekonom Bernd Lucke, měla jako hlavní cíl vystoupení země z eurozóny a návrat k marce. Založena byla až letos na jaře a průzkumy ukazovaly, že by se mohla do parlamentu dostat. Chudáci Piráti ztroskotali někde na dvou procentech.

Kdo se nejvíc třásl

Strana Merkelové tak spadla o 8, 2 procenta a socialisté s Peer Steinbrückem získali tři nahoru. Nejvíce se během bezesné noci přesného sčítání musí třást SPD, Merkelové koaliční partner, který se během minulých volebních období jako jazýček na vahách přikláněl doleva a doprava podle potřeby. FDP přišla skoro o deset procent. Do parlamentu se nedostane a černožlutá koalice je nemožná. Postkomunisté z Linke přišli dokonce o 3,4 procenta.

V každém případě Němci ukázali, že chtějí, aby je další čtyři roky vedla Merkelová. Jinou věcí je, s kým společně je má vést. O tom bude jasněji během pár hodin.

Byly to volby důležité pro budoucnost Unie a také budoucnost eura. Pro nás jsou dvojnásob zajímavé ještě kvůli propojenosti naší ekonomiky s Německem a pro místní politické strany je psychologickým posílením vítězství jejich partnera. Pro pravici je to CDU/CSU, pro levici socialisté.

Merkelové rival Peer Steinbrück potvrdil, že pokud by došlo k velké koalici, nechce být členem žádné vlády. Řekl, že jasné jsou pro něj dvě věci: „Chci být spolkovým kancléřem zeleno-rudé vlády“ a „pro kabinet velké koalice nejsem k dispozici“.

Kdo je Merkelová?

Kancléřka Angela Merkelová je první šéf(ka) vlády pocházející v bývalé NDR. Proto na ni také vytáhli, že bývala „svazákem“. Je to žena, kterou německý novinář Bernd Ulrich charakterizoval tak, že „když s ní mluvíte, máte pocit, že ona opravdu všem rozumí, má pochopení skoro pro všechny postoje“.

Na druhou stranu jí vyčítají, že se dokáže pružně přizpůsobit, počká si v debatě na to, jaký názor se bude jevit jako silný a přidá se k němu. V roce 2009 bylo v koaliční smlouvě s FDP klíčové, že se prodlouží životnost atomových elektráren. Po havárii v japonské Fukušimě otočila o sto osmdesát stupňů a všechny jaderné elektrárny mají být uzavřeny. Dokázala brát témata zeleným i sociálním demokratům. Na výsledku zelených to bylo vidět, teď mohou trochu zelenat i z toho, jak jim zezelenala pravice.

Němci volí rádi

Německo má skoro 62 milionů voličů. Už během dne bylo patrné, že Němci mají o volby zájem. Šéf německé volební komise Roderich Egeler odhadl že do dvou hodin odpoledne dalo hlas více než 41 procent voličů, zatímco před čtyřmi lety to bylo 36 procent. Kromě toho mohou Němci hlasovat i poštou. Ačkoliv volební účast v zemi od 70. let klesala, z někdejších 90 procent to bylo posledně jen 70 procent. Pořád jsou Němci občansky uvědomělejší než Češi, těch přišlo posledně v roce 2010 jen necelých 63 procent. Včera večer jsme psali, že ráno moudřejší večera a přáli „Gute Nacht!“

Teď je ráno tady a pro některé kalné, především FDP. Alternativa pro Německo se nakonec taky nedostala, ale zdá se být spokojena a napře síly do evropských voleb. A Merkelová už ví, že její vítězství je drtivé, ale nebude stačit na jednobarevnou vládu.Klíčová slova: volby, Merkelová, info x, infox, NěmeckoDiskuse ke článku