nahoru

Německé volby: Merkelová asi zvítězí, ale s kým sestaví vládu?

Stanislav Drahný21. září 2013 • 09:32
Německé volby
Německé volby
• foto: 
Ľubomír Kotrha

Tuto neděli se odehrají z hlediska českých občanů zřejmě nejdůležitější zahraniční volby. Téměř jistě v nich uspěje kancléřka Merkelová, s kým ale bude vládu sestavovat, není vůbec jisté.

V Německu, které největším státem unie a naším nejdůležitějším obchodním partnerem, budou voliči rozhodovat o složení parlamentu. Zdá se, že volební výsledky budou dost těsně.

Předpověď, kterou ve čtvrtek večer zveřejnila televize ZDF, dává stranám středopravé vládní koalice před opozičním táborem jen těsný náskok. Unie křesťanských stran CDU/CSU, jejímž lídrem je Angela Merkelová, by podle tohoto průzkumu získala 40 procent hlasů a její  partnerská liberální FDP 5,5 procenta.

Trojice opozičních stran (Zelení, socialisté a postkomunisté) by získala celkem o jedno procento méně – tedy 44,5 procenta hlasů. Podle ZDF by se do spolkového sněmu nedostala euroskeptická Alternativa pro Německo (AfD). Jiné průzkumy však této straně, která hodlá zrušit euro a vrátit se k marce, předpovídají zisk pět procent hlasů a tedy i postup do parlamentu.

Merkelová zvítězí, ale kdo ještě?

Také podle většiny dalších průzkumů by měla CDU/CSU hladce zvítězit. Otázkou ale je – i díky očekávaným slabým výsledkům partnerské FDP – zda bude vítězství středopravých sil dostatečné pro obnovení nynější koalice. (Pokud by volby dopadly podle televizní předpovědi, tak ano.) Značná část německého tisku s tím však nepočítá a předpokládá, že z důvodů patu mezi levicí a pravicí vznikne velká koalice křesťanů a socialistů.

Merkelová však naději na pokračování nynější vlády nevzdává. A dá se říci, že její soupeři jí to sami ulehčují. Peer Steinbrück kandidát SPD sice jezdí po Německu a na mítincích Angelu Merkelovou tvrdě kritizuje, ale jeho vystoupení působí podle očitých svědků nedůvěryhodně. Prý i proto, že v první vládě Angely Merkelové byl jejím ministrem financí a tehdy si docela rozuměli.

Problémy Zelených

Problémy SPD jsou ovšem proti předvolebním potížím, které mají Zelení, docela nicotné. Jejich lídr Jürgen Trittin totiž musí vysvětlovat, proč před třiceti lety hlásal „zrušení sankcí za nenásilný pohlavní styk s dětmi“. Tento jeho letitý předvolební požadavek totiž na něho – spolu s archívním plakátem na toto téma – jeho oponenti nyní vytáhli. Trittin, který byl mimo obhájce pedofilů také původně maoistou, dnes usiluje o pozici ministra financí v případné koaliční vládě a snaží se získat body kritikou chamtivosti bankéřů.

Na vině poklesu popularity Zelených však není jen tento poněkud obskurní problém. CDU Angely Merkelové totiž Zeleným po havárii jaderné elektrárny ve Fukušimě sebrala jejich nejoblíbenější programový bod. To, když její vláda rozhodla o postupném zrušení všech německých jaderných elektráren.

S nepochopením se také setkal další – jinak celkem neškodný – nápad Zelených, a to sice ve státem dotovaných závodních jídelnách zavést jednou týdně vegetariánský den. Zelení sice tvrdili, že důvodem jejich požadavku je zlepšit zdraví populace, ale většina Němců dospěla k názoru, že jim „ekologisté“ prostě nechtějí dopřát maso na talíři. Díky tomu všemu klesly za dva roky preference Zelených z více než dvaceti procent na slabou polovinu.

INFOBOX

Jak mohou vypadat povolební koalice

* CDU/CSU (Křesťansko demokratická unie/Křesťansko sociální unie) + FDP (Svobodná demokratická strana). Stávající vládní středopravá koalice, kterou vedená Angelou Merkelovou od roku 2009

* CDU/CSU + SPD (sociální demokracie). Pokud by volby dopadly vyrovnaně (což je dost pravděpodobné), vznikla by velká koalice. Merkelová už takové vládě předsedala v letech 2005 až 2009

SPD + Zelení. Tato koalice vládla v letech 1998 – 2005. Předvolební průzkumy jí ale nedávají velké šance, protože Zeleným klesá podpora

CDU/CSU + Zelení. Tato koalice by sice měla dostatečnou většina, avšak není kvůli rozdílným programům příliš pravděpodobná

SPD + Zelení + Levice. Vláda dosud opozičních stran. Problém je, že s Levicí, která sdružuje bývalé východoněmecké komunisty se západoněmeckými levičáky a odboráři, odmítají SPD a Zelení spolupracovat

SPD + Zelení + FDP. Koalice levého středu přezdívaná semafor. I tady jsou ale těžko překonatelné rozpory mezi stranami

CDU/CSU + FDP + AfD (Alternativa pro Německo). Pokud současná koalice nedosáhne většinu a do parlamentu se dostane i AfD, může vzniknout i tato koalice. Nesla by si ale zátěž eurokritické AfD, která požaduje opětné zavedení marky.

* Koalice označené hvězdičkou jsou považovány za nejpravděpodobnější

Stanislav Drahný


Diskuse ke článku