nahoru

„Nesmrtelný muž“ spáchal sebevraždu

Stanislav Drahný20. září 2013 • 10:00
Stephen Crohn
Stephen Crohn
• foto: 
Facebook

Už se nemohl dívat na to, jak jeho přátelé umírají a raději dobrovolně odešel ze světa. Stephen Crohn měl genetickou mutaci, která ho činila imunním proti nákaze AIDS. Byl homosexuál a viděl, jak tato nemoc zabila mnoho jeho známých. Díky svým genům pomohl lékařům v boji proti viru HIV. 

„Můj bratr viděl, jak všichni přátelé kolem něj umírají. Kvůli tomu, že sám nezemřel, trpěl obrovským pocitem viny a nakonec si řekl, že to musí mít nějaký důvod,“ řekla pro sobotní New York Times jeho sestra Amy Susan Crohnová. Rodina tak v novinách oznámila jeho úmrtí. Přitom sebevraždu spáchal Stephen Crohn už 23. srpna, ve věku 66 let.

Crohn pracoval jako umělec na volné noze, editoval turistické průvodce nakladatelství Fodor´s Travel. Své obrazy, převážně abstraktní díla, která evokovala krajinu, vystavoval například v New Yorku a San Francisku. Proslavil se však něčím úplně jiným.

Stephen Crohn: Muž, který nemůže chytit AIDS

Crohnova výjimečnost se poprvé projevila v roce 1978. Tehdy onemocněl jeho partner Jerry Green záhadnou, do té doby neznámou chorobou. Oslepl, výrazně zhubl a trpěl celou řadou infekcí, které jen zřídka napadají zdravé lidi. Stal se tak jednou z prvních obětí nemoci později nazvané AIDS. Crohn se o něho staral. Bohužel smrt Greena nebyla poslední takový případ v Crohnově okolí, v následujících letech zemřely na AIDS desítky jeho přátel a i sexuálních partnerů. Jen Stephen Crohn byl z nějakého důvodu stále zdravý. Přitom byl sexuálně aktivní a nečinil proti nákaze žádná zvláštní opatření.

Přátelé mu proto někdy říkali „nesmrtelný“. Kromě toho, že se nenakazil virem HIV, s nímž byl často ve styku, nemíval obvykle ani „normální“ nemoci. Nakonec se o jeho odolnosti dozvěděli i novináři. Stal se hvězdou dokumentárních filmů a novinových rozhovorů po celém světě. Například britský deník Independent o něm psal v článku s titulkem „Muž, který nemůže chytit AIDS“.

Foto Stephen Crohn / Facebook

 

Zájem o něho projevoval i vědci. Stephen Crohn pocházel ze slavné lékařské rodiny. Jeho prastrýc byl známý gastroenterolog  Burrill B. Crohn, který popsal onemocnění střev nesoucí jeho jméno. Podle lidí, kteří Stephena Crohna znali, měl možná i kvůli tomu pocit, že ho jeho rodinná tradice zavazuje pomáhat výzkumníkům.

Pro HIV zamčeno

V roce 1996 si jeho odolnosti vůči AIDS všiml Bill Paxton, vědec z newyorského Aaron Diamond AIDS Research Center. Ten provedl experiment, při kterém se pokusil virem HIV infikovat Crohnovy buňky a (pro kontrolu) i buňky ještě jednoho sexuálně aktivního homosexuála. Výsledek ho překvapil – do Crohnových buněk se virus nedostal a zůstaly zdravé. A to i při koncentraci viru tisíckrát větší, než je při přirozené infekci. Byl to první takový známý případ.

Crohn byl pro lékaře zabývající se tehdy onemocněním AIDS jako dar z nebe. Tím, že byl proti chorobě imunní, poskytl vědcům srovnávací materiál. Lékaři pak už jen hledali, čím se jeho organismus liší od průměrného člověka s nemocí. Doktor Paxton a jeho kolegové odpověď na tuto otázku našli.

Zjistili, že Stephen Crohn „trpí“ genetickou anomálií, kterou má méně než jedno procento populace. Díky ní je druhý receptor na bílých krvinkách – nazvaný CCR5 – nefunkční. Tato „vada“ nemá negativní vliv na zdraví jedince a naopak zabraňuje průniku HIV. Zjednodušeně, jako by virus měl klíč připravený k odemčení dvou zámků na dveřích. Jeden z nich je však stále zamčený a klíč se do něho nedá strčit. Virus se pak samozřejmě dovnitř nedostane.

Nakonec zkoumání Crohnovy imunity po letech opravdu vedlo k pokroku v boji proti HIV. Lék, který blokuje receptor CCR5, se nyní používá k zadržení šíření infekce u pacientů, kteří se nakazili virem. A v roce 2006 v Berlíně vyléčili pacienta s AIDS, transplantací kostní dřeně od dárce, který měl stejnou genetickou mutaci jako Stephen Crohn.

Stanislav Drahný
Diskuse ke článku