nahoru

Statistiky o Romech jsou falešné, říkají sociologové

Stanislav Drahný19. září 2013 • 09:31
Romové
Romové
• foto: 
profimedia.cz

Po českém internetu obíhá pseudovědecký výzkum, respektive jeho výsledky zaměřené na Romy. Dozvíte se v něm například, že čtvrtina Romek má už v šestnácti letech dítě, romská rodina je v průměru sedmičlenná a polovina Romů nemá doma splachovací záchod. Ani jedno z toho není podle Sociologického ústavu akademie věd pravda.

Sociologové dokonce vydali prohlášení, které rozeslali některým médiím. Píše se v něm doslova: „Sociologický ústav Akademie věd ČR se distancuje od zfalšovaných dat o romské populaci, která se šíří prostřednictvím blogů a dalších médií. Tato data nepocházejí ze sociologického ústavu, ani z jiné výzkumné či vládní organizace v ČR.“ Podle vědců je zdrojem této informace hoax, tedy podvodná poplašná zpráva, nikoliv jejich výzkum, jak se v hoaxu nepravdivě tvrdí.

„Pravým účelem těchto textů není prezentace skutečných dat, ale vyvolání negativních emocí namířených proti romské populaci,“ míní ředitel ústavu Tomáš Kostelecký. Zdůraznil, že ústav sbírané údaje nerozděluje podle toho, zda se jedná o Romy či ne. Úřady a instituce nesmí používat data o národnosti. Výjimkou je podle něho jen sčítání lidu, ve kterém ale lidé odpovídají dobrovolně.

Autora tohoto textu přitom napadla jedna až kacířská myšlenka: Není vlastně chyba, že nějaká důvěryhodná statistika o Romech, respektive o obyvatelích „vyloučených lokalit“ neexistuje? Možná, že právě taková práce by pomohla objektivněji směrovat pomoc těm, kteří jí opravdu potřebují. Tak, aby se neutratila za zbytečnosti, které neslouží k ničímu prospěchu nebo se neztratila v kapsách různých – k tomu vytvořených – neziskovek.

Stanislav Drahný


Klíčová slova: info x, infox, Romové, sociolog, statistiky, rodinaDiskuse ke článku