nahoru

Horníci se bouří, což lze chápat. Nebude to ale nic platné

Jan Jandourek 18. září 2013 • 14:30
horníci, Bakala
horníci, Bakala
• foto: 
profimedia.cz

Společnost New World Resources chce uzavřít ztrátový důl Paskov na Frýdecko-Místecku. Pokud těžbu podpoří stát, skončí až za pět let, bez státní pomoci už na konci příštího roku. V dole pracuje 2 500 zaměstnanců OKD.

Je jasné, že jak v sociálně napjatém regionu hrozí, že tisíce lidí přijdou o práci, postiženým se to nelíbí, proto horníci už rozhořčeně demonstrovali. Oznámení o konci dolu pochopitelně polilo živou vodou politické síly, které se snaží budit dojem, že se zastávají práv „obyčejného člověka“ proti uhlobaronům.

Mluvčí občanské iniciativy ProAlt Jiří Karen tvrdí: „Bakala a nejvyšší management firmy potíže nepocítí - miliardy, vytěžené z dřiny námezdně pracujících, jim zajistí luxus a pohodlí na mnoho dalších let.“ Je to prima rétorika. Stačí se podívat na ty pojmy, „dřina námezdně pracujících“. A co má být? Když je někdo za mzdu najat na práci, tak je námezdně pracující, takhle to pan mluvčí líčí skoro jako otrokářství. Že je hornictví tvrdá práce, o tom není pochyb, většina lidí by to sotva zvládla.

Je to ale taky práce nadprůměrně placená, pro kterou se horníci rozhodli dobrovolně. Je zajímavé, že levičák dokáže vždycky selektivně politovat jen někoho, nejlépe toho, kdo je dobře vidět a hodí se jako kompars na demonstraci. Když se propouštějí lidé živící se hlavou, tak se celkem nic neděje.

Samé utopie

Hned se objevují různé fantasmagorické projekty, které by údajně měly pomoci. ProAlt třeba říká: „Tváří v tvář ekonomické krizi totiž vychází najevo, že právě samospráva pracujících může být alternativou, s jejíž pomocí mohou krizi překonat. Nebojme se bok po boku s horníky společně zapojit do boje proti postupu vlastníků OKD!“ Jak by mohla pomoci nějaká samospráva, není jasné. Ze svého se horníci na záchranu žádného dolu nesloží, kdyby uhlobaronům zabavili všechen majetek až po poslední kuličku kaviáru, tak to taky nic nezmůže. Prostě svět to uhlí buď chce, nebo nechce. Můžeme se bavit o tom, jestli v nějakém privatizovaném podniku vlastníci a management výrobu aut či letadel zpackali, nebo ne, ale uhlí je uhlí, to už se celkem nijak vylepšit nedá.

Nalévat peníze nestačí

Ztráta tisíců pracovních míst může být pochopitelně pro danou oblast pohroma a nakonec stát zřejmě stejně bude muset nějak zasáhnout. Pouze ale nalít z rozpočtu peníze do dotování něčeho, co se nedá tržně prodat, je slepá ulička. Neznamená to přece nic lepšího, než že se vezmou peníze všem občanům a dají se jen některým. Někteří lidé prostě budou muset jít dělat něco jiného. Má snad někdo lepší nápad? Smysl by to mělo, kdyby byla naděje, že se důl někdy může vrátit do zisku. Nebo kdyby se horníci rekvalifikovali na jinou profesi.

Kandidátka komunistů Kateřina Konečná, se v Haló novinách už rozněžnila přesně tak, jak to komunisté umí, když chtějí někde urvat pár hlasů pro svou stranu: „Myslela jsem si, že tohle pro mě bude jen výjev z filmů o konci devatenáctého století nebo o první republice. Desítkám tisíc lidí, kteří dlouhá léta dřeli velmi často v těžkých podmínkách, hrozí propuštění.“

Kde vzala desítky tisíc lidí, když se zatím mluví o 2 500 pracovnících z dolu Paskov a to až na konci příštího roku? A když někteří stejně přejdou jinam?

Peníze pod postelí

Ještě Konečná: „Za krizi nesmí zaplatit pracující, ale vlastníci, kteří si léta jen rozdělovali zisky, místo aby vytvářeli například rezervní fondy, které by podobné napětí snížily.“ Soudružka Konečná se tváří, že zisk je něco ohavného a také že je to nějaký balík, co má uhlobaron doma schovaný pod postelí. Ten zisk jsou samozřejmě peníze, které se stejně nalévají zpátky do ekonomiky, protože uhlobaroni je utrácejí za něco, co zase vyrábí někdo jiný.

Jen je třeba ještě soudružce Konečné připomenout, že se její strana se o zaměstnanost v dolech v minulosti vskutku zasloužila, třeba tím, že nahnala nevinné lidi do dolů, nejlépe uranových. Byla to její strana, která vytvořila v této zemi celé oblasti, kde jsou pracovní příležitosti fatálně závislé na jednom druhu činnosti. Když tuto činnost najednou nikdo nepotřebuje, je zaděláno na malér.

I Sobotka pookřál

Bohuslav Sobotka též ožil: „Pokud ČSSD uspěje ve volbách, je připravena okamžitě Moravskoslezskému kraji pomoci. Především budeme lépe hlídat ceny energií, aby nevyháněly hutní a strojírenský průmysl z České republiky.“ Tak zatím toho jeho strana moc nepohlídala. Solární tunel nezastavila a pokud jde o hospodaření, snad by bylo dobře se podívat na to, jak vypadá jejich vlastní stranická kasa. U toho všeho Sobotka a spol byli. Jak jim může člověk něco věřit?

Ano, ať stát pomůže, aby nenastala sociální tíseň pro lidi, kteří za nic nemohou. Ale ne nesmyslnými projekty, které skončí tak, že se utratí peníze všech občanů a horníkům nakonec stejně zůstanou prázdné ruce.

Jen na konec, než se zase v debatě strhne obvyklý povyk nepříliš znalých lidí, musím připomenout, že Reflex nepatří panu Bakalovi. Panu Bakalovi patří konkurenční Respekt. Tak to jen technická poznámka, až se zase dozvíme, že novinářské hyeny za jejich názor někdo platí. To platí, ale v tomto případě někdo jiný, kdo, kam paměť sahá, nemá s uhlím nic společného. Pan Bakala je nám sám o sobě docela volný.

Diskuse ke článku