nahoru

Je jen otázkou času, než nám kvůli terorismu zakážou i modýlky letadel

Jan Jandourek18. září 2013 • 10:30
Angela Merkelová
Angela Merkelová
• foto: 
Reuters

Proč jsou teroristé vlastně tak neschopní? Kdyby chtěli, mohli by zpustošit celý západní svět. Jenže se jim to z nějakého důvodu nedaří.

Záběry, které jsme tu také publikovali, ukazují, jak vrtulníček přistál před kancléřkou Merkelovou. To vzbuzuje pochybnost, zda jsme skutečně v bezpečí. Takové letadélko si přece každý koupí v modelářské prodejně třeba někde v Průhonicích a webovou kamerku na něj navěsí každý průměrně schopný středoškolák. Atomovku to neunese, ale jed nebo zárodky nakažlivé nemoci samozřejmě ano. Také může stačit pouhé vyvolání paniky a vyděšený dav už vykoná své.

Když pomineme velmi spektakulární útok na světové obchodní centrum, mnoho se toho teroristům zatím nepovedlo. Je tu samozřejmě tragédie v Madridu (2004) a v londýnském metru (2005), ale světová válka mezi terorismem a demokraciemi na území Západu to není. Zatím se velké boje vedly vlastně někde úplně jinde.

Proč jsou tak neschopní

Ale proč to tak je? Nechceme žádnému fanatikovi dávat konkrétní návod, co dělat, ale celkem každý průměrný člověk si dovede představit, čím by tak mohl vyděsit a paralyzovat kterékoli západní velkoměsto a nestálo by to moc peněz a energie. První důvod té nemohoucnosti může být, že vlastně žádní teroristé nejsou, aspoň ne takoví, kteří by stáli za řeč a byli něčeho schopní. Jak ironicky soudí někteří autoři, jen nastudovat Korán a všechny předpisy dá tolik práce, že muslimové ani nemají čas se příliš věnovat vědě a technice. Tomu by nasvědčovalo, že všechny ty nebezpečné hračky použitelné pro útok, od kalašnikova přes semtex až po boeing, vymyslel někdo jiný.

Islámský svět technologicky nevymyslel nic. Patří k jistému rituálu západních intelektuálů povinně zmiňovat starou arabskou vzdělanost, lékařství, filozofii a tak dále, ale to je už hodně staletí dozadu a není to dílo žádných ortodoxních muslimů. Atentáty 11. září konec konců provedli muslimové, kteří studovali na Západě.

Třeba se unavili

Druhý důvod může být, že by teroristé ničivých činů byli schopní, ale nechtějí je páchat, protože jsou vlastně hodní. Oni ale mnohokrát prokázali, že hodní nejsou, na to zas povraždili příliš mnoho lidí. Proč dodnes nikdo nezabil Salmana Rushdieho, kterého k smrti odsoudil ajatolláh Chomejní, je vlastně trochu záhada. Chomejní svou fatwu nezrušil a zrušit už ji nemůže, protože je sám po smrti, ale nic se neděje. Asi se nikomu v Íránu nechce. I teroristé a teroristické režimy mají možná nějaký syndrom vyhoření.

Možná jsme je dostali

Třetí důvod třeba je, že teroristé jsou zlí a potenciálně schopní, ale jejich infrastruktura byla narušena americkým a izraelským úsilím, možná také ruským. Terorismus přece jen potřebuje nějaké peníze a školení, takže když se podaří zničit základny a zastavit finanční toky, je to problém. Z negramotného vesničana sofistikovaného teroristu, který účinně zaútočí například v Londýně, tak snadno neuděláte.

Ať je to jakkoli, vyhráno nemáme. Kromě velkých organizovaných teroristických hnutí existují i pachatelé, kterým se říká „osamělí vlci“. To jsou ti vyšinutí jedinci, kteří z nějakého důvodu nenávidí svět, sami něco kutí v garáži a pak udeří. Proti nim jsme dost bezmocní.

V každém případě se máme na co těšit. Možná po době, kdy se všichni na letištích museli zouvat a skenovali vám kšiltovku a zabavili láhev s pitím, nastanou další časy. Třeba nějaká euro-americká směrnice zakazující výrobu a prodej leteckých modýlků řízených radiem. Můžeme se vsadit, jak dlouho bude trvat, než to někoho napadne. Nejjednodušší by samozřejmě bylo zakázat rovnou lidi jako takové, ale tam zatím není jasné, jak to technicky udělat.

Diskuse ke článku