nahoru

Zkorumpovaný česko-slovenský fotbal aneb Čeká nás skandál i v hokeji?

Stanislav Drahný 18. září 2013 • 06:00
Fotbalista
Fotbalista
• foto: 
Profimedia.cz

Českým a slovenským fotbalem otřásá úplatkářská kauza nevídaných rozměrů. Téměř dvě desítky hráčů ovlivňovaly výsledky svých týmů, aby z toho měly zisk při sázení na internetu.

Jména českých hráčů neznáme, slovenských ano. Proč to Slovensku jde a v Česku, kde se zaklínadlem boje proti korupci ohání kdekdo, nikoliv? Je to proto, že policie a vyšetřovatelé mají pro úplatkáře nějakou slabost? To asi (snad) ne. Nebo proto, že slovenská policie si je jistější kvalitou své práce?

Ať je to jak chce, víme, že v Česku je vyšetřováno 12 současných nebo bývalých fotbalistů o jejichž identitě a klubové příslušnosti můžeme spekulovat a na Slovensku sedm konkrétních lidí.

Mluvčí slovenské speciální prokuratury Andrea Predajňová potvrdila, že vinu přiznali tři bývalí fotbalisté, kteří podle slovenské policie hráli klíčovou roli v celé kauze a působili jako distributoři úplatků. Je to Róbert Rák, bývalý slovenský reprezentat a mimo jiné hráč i žižkovské Viktorky, Marián Dirnbach – a také Ivan Žiga, který odehrál několik let v Malajsii. Na úplatcích fotbalistům v Česku a na Slovensku prý rozdali minimálně 210 000 eur (5,4 milionu korun). Prokazatelně prý ovlivnili nejméně 19 utkání.

Vsaď se, že dostaneme čtyři góly

Odměny (úplatky) pro jednotlivé hráče byly od 2 do 60 tisíc eur (50 tisíc až 1,5 milionu korun). Gang pak vydělával sázením na zmanipulované zápasy v asijských internetových sázkových kancelářích. Na každém „cinknutém“ utkání prý získal nejméně 50 tisíc eur (cca 1 250 000 Kč).

Doznání podle mluvčí prokuratury učinili také příjemci – dva ze čtyř fotbalistů klubu DAC Dunajská Streda: někdejší hráč slovenské reprezentace a Liberce Ivan Hodúr a Michal Dian, který hrál dříve v Česku za Bohemians 1905. Český obránce DAC Tomáš Huber a Marek Božoň obvinění odmítají.

Ivan Hodúr se prý přiznal, že ovlivnil zápas DAC Dunajská Streda v tomto ročníku první slovenské ligy. V jednom z podezřelých utkání si jeho slabého výkonu všiml i kouč Mikuláš Radványi. V Trenčíně ho stáhl ze hřiště ve 34. minutě za stavu 0:4. Hráči DAC údajně přispěli k manipulaci výsledků čtyř z osmi ligových utkání tohoto ligového ročníku. Ve všech zápasech měly padnout více než čtyři góly, což se třikrát stalo. Polehčující okolnost snad může být to, že klub z Dunajské Stredy dluží podle slovenského tisku hráčům už několik měsíců výplaty.

Tajemní Češi

Česká stopa směřuje zřejmě hlavně k zápasům juniorské ligy. Vyšetřování se má údajně dotýkat také Jihlavy, Teplic, Českých Budějovic, Chomutova, Strakonic a Roudnice nad Labem. V juniorské lize podle ČT policie prošetřuje například zápas Sparty s Jihlavou, zástupci obou klubů ale možnost, že utkání bylo ovlivněno, důrazně odmítají.

Podle dřívějších informací (a spekulací) médií jsou mezi obviněnými čtyři hráči Roudnice nad Labem, hrající třetí ligu (Ondřej Bíro, Michal Macháček, Vítězslav Brožík a Jaroslav Chalupa). Objevilo se i jméno teplického Davida Jablonského. Televize Nova přinesla zprávu, že hlavním organizátorem na české straně měl být bývalý hráč Hradce Králové Daniel Kaplan. Fotbalisté tohoto jména, kteří za HK hráli jsou, však dva. Údajné obvinění se týká mladšího z nich. Mezi podezřelými se v médiích objevilo také jméno Jana Halamy z Českých Budějovic, který dříve hrál ve Strakonicích a v současné době kope druhou ligu na hostování na pražském Střížkově.

K prvnímu nabídnutí úplatku podle strakonického státního zástupce Miloslava Kelymana došlo v okrese Strakonice a celý případ se rozběhl 6. listopadu 2012, kdy nejmenovaný hráč (snad Teplic) nahlásil polici pokus o úplatek.

Jak se sází

Sázky obvinění zadávali u asijských internetových sázkových kanceláří. Zprostředkovatel pak přiletěl s penězi do Čech nebo na Slovensko, ovlivnil přes zdejší kontakty výsledky a vybral si podíl na výhře. Pokud to dělal „rozumně“ a nepřeháněl zisky, sázková kancelář sídlící někde v Malajsii či jižní Číně si ničeho ani nemusela všimnout, stačilo, že celkově „oblast Střední Evropa“ přinášela zisk.

Sázet na ovlivněné zápasy přímo v Česku by tak snadné zřejmě nebylo. Hlavní české sázkové kanceláře totiž vypisují sázky hlavně na první a druhou fotbalovou ligu. Ty jsou pod dohledem a ovlivňovat je není tak snadné. Na nižší soutěže a Juniorskou ligu obvykle nabízejí podstatně nižší kurzy, navíc zápasy často nejdou vsadit jednotlivě, ale pouze s dalšími příležitostmi. Například v kombinaci tří nebo pěti sázkových možností.

Sázky také hlídá mezinárodní monitorovací systém Sportradar, který sídlí ve Švýcarsku a má pobočku i v České republice. Vyhodnocuje nejrůznější data a upozorňuje na podezřelé zápasy a sázky.  Pokud například padne nestandardně vysoký počet branek v prvním poločase, nebo rozhodčí udělí nezvykle mnoho červených karet, systém na to dokáže upozornit. Varuje také tehdy, pokud je na zápas podáno větší množství podivných sázek.

Co hrozí obviněným a co českému fotbalu

V případě, že se obviněným a vyšetřovaným prokáže vina, může jim civilní soud uložit za přijetí úplatku až dvanáctiletý trest odnětí svobody a těm kteří upláceli až šest let vězení. Konkrétní trestní sazba za oba trestné činy se ale odvíjí mimo jiné i od výše prospěchu, který pachatel zamýšlel získat.  

Jak se úplatkářská kauza dotkne českého fotbalu je těžké předpovídat. Jeho pověst je bohužel taková, že už se snad ani pokazit nedá. Na druhou stranu, autor tohoto textu viděl na vlastní oči stovky fotbalových zápasů (nejrůznějších týmů, většinou v první a druhé české lize) a pokud měl někdy pocit ovlivnění výsledků, bylo to vždy spíše ze strany rozhodčího, který tlačil jedno – obvykle domácí – mužstvo. Stávalo se to kdysi na pražské Letné (říkalo se, že soupeř jedoucí na Spartu prohrává už v Průhonicích), podezřele tendenčně řízené zápasy bývaly donedávna k vidění koncem ročníku například v Českých Budějovicích. V nižších soutěžích jsou dnes v tomto ohledu pověstné třetiligové Jirny. To je ovšem jiný způsob ovlivňování zápasů, který existuje už od fotbalového pravěku a se součastnou sázkařskou aférou nemá nic společného.   

Nejde prý jen o fotbal

Ostatně, je možné, že fotbal v tom nebude sám. Šéf oboru obecné kriminality na speciální prokuratuře Slovenské republiky Ján Hrivnák řekl pro deník Sme, že jeho úřad má informace o podobných sázkařských podvodech mimo Slovensko i v jiných sportech, „jako je například hokej“. Podle něho jsou všude, kde se tipují výsledky spekulanti a celá tato oblast je manipulovaná. „Už pomalu ani nevěřím na to, že se normálně, bez podvodů, dá něco někde vyhrát,“ řekl doslova.

Třeba slovenští vyšetřovatelé rozpletou (za ty naše) i další sázkařské kauzy.

 

INFOBOX

Jak mohli fotbalisté porušit zákon?

Přijetí úplatku
 (za což hrozí 12 let odnětí svobody) se dopustí fotbalista, který převezme peníze za to, že svou hrou či „nehrou“ ovlivní výsledek zápasu
Podvod. Pokud si hráč vsadí proti vlastnímu týmu a zamlčí sázkové kanceláři skutečnost, že bude v zápase ovlivňovat výsledek
Porušení loterijního zákona I. Ten totiž zakazuje účastnit se sázek osobám přímo zainteresovaným na sázkových příležitostech. Nelze tedy sázet ani na své vítězství. Zákaz se nevztahuje na rodinné příslušníky
Porušení loterijního zákona II. Podle tohoto zákona je sázení, při nichž jsou sázky placeny do zahraničí, obecně zakázáno pro všechny české občany
Zdroj: ČTK

Stanislav Drahný


Klíčová slova: fotbal, korupce, sázky, info x, infoxDiskuse ke článku