nahoru

Jak Putin v Sýrii znemožnil Obamu i Asada

Daniel Deyl16. září 2013 • 09:26
Putin
Putin
• foto: 
Reuters

Nálety na Sýrii budou. Ne, nebudou, musí je schválit Kongres. Ne, neschválí; ale bude tu rezoluce OSN. Ne, vlastně nebude, Asad odevzdá chemické zbraně sám. Nebo ne. Klíčovým slovem syrské krize je zmatek a v něm si nejlépe vede Vladimir Putin (za bizarní a patrně nechtěné pomoci Juliana Assange z WikiLeaks).

Zatímco si Sergej Lavrov v Moskvě a John Kerry ve Washingtonu ve středu balili kufry před cestou do Ženevy, aby tam dohodli, co provedou s občanskou válkou v Sýrii, čtenáři New York Times se nestačili divit. Na stránce komentářů se skvěl kus podepsaný Vladimirem Putinem (ani si nemusel zaplatit inzerát, jak se v podobných případech obvykle dělává).

Ruský prezident se - ironickou shodou okolností vyšel jeho text 11. září - "obrátil na americké politiky i veřejnost s žádostí o zdrženlivost" stran Sýrie. Mluvil v něm jako zkušený státník, jemuž nic neleží na srdci naléhavěji než mírové soužití mezi národy. Vychválil v něm takové uspořádání světa, jež přiznává velkou důležitost OSN. Jeho "hluboká moudrost po desetiletí napomáhala zachování stability v mezinárodních vztazích". Zejména v případě krize, varoval tento státník slovutně mírumilovné nátury, jest třeba spoléhat na stanovisko Rady bezpečnosti OSN, protože ta jediná má mandát atak dále.

A pokud tedy Rada bezpečnosti neschválí vnější intervenci v syrské občanské válce, nejede přes to vlak. On, Putin, by koneckonců rád zasáhl, ale cožpak to jde, když má proti sobě Radu bezpečnosti? To by byl pěkný holubník a na holubníky my si tedy nepotrpíme; chápej mě, Baracku.

Putin již nezmínil, že je to on, kdo v Radě bezpečnosti brání nejen schválit vojenskou intervenci, ale dokonce i jakoukoli rezoluci týkající se Sýrie. Fakta jsou jasná: za poslední dva roky Rusko vetovalo tři syrské rezoluce RB OSN a během posledních dvou měsíců zablokovalo další dva pokusy, které se ani k hlasování nedostaly.

Zdržte se intervence, vyzýval dál Putin. Berte si příklad z nás: sami se do syrského konfliktu nemícháme. Inu, míchat se a nemíchat se může znamenat leccos. Že Rusko vyzbrojuje Asadův režim, není věc nijak obzvlášť tajná. Do západních médií se například dostal Asadův nákupní seznam adresovaný Rosoboronexportu, firmě, jež z Putinova příkazu (sám společnost založil prezidentským dekretem na podzim roku 2000) obstarává 90 procent ruského zahraničního zbrojního obchodu.

Ne že by se tím Putin vyloženě chlubil. Rosoboronexport má na Ukrajině - kousek vedle Oděssy - pronajatou část přístavu Okťjabrsk. Na mapě ho jen tak nenajdete; jmenuje se tak jenom přístav ležící na kraji města známého víc pod ruským jménem Nikolajev než pod ukrajinským Mikolaiv. Odtamtud vyjíždějí lodi nacpané neznámým zbožím; proplují Bosporskou úžinou a zamíří podél tureckých břehů do východní části Středozemního moře. Tam zmizí. Ne že by existovalo něco jako kyperský trojúhelník, ale jejich satelitní signál, jímž se lodě běžné hlásí okolním plavidlům i stanovištím na pobřeží, prostě umlkne. Za několik týdnů se zase na témže místě objeví a loď pokračuje po cestě zpět do Černého moře, jako by se nic divného nedělo. (Deník Washington Post letos v lednu až březnu zdokumentoval právě takovou plavbu lodi jménem Ocean Fortune, registrované v Singapuru pod liberijskou vlajkou. Prý je to běžná praxe.)

Jinými slovy, Putin lže, jako když tiskne, a ještě si počíná triumfalisticky. Proč to? Může si to dovolit, protože syrská krize mu přes noc dodala na mezinárodní důležitosti, ne níž si ruský prezident zakládá tím více, oč je vzácnější. Lepšímu pochopení náhlého vzestupu Putinovy prestiže napomůže stručná rekapitulace pozic, jež v syrské krizi jednotliví hráči hájí.

1) Bašár Asad. Chce prostě přežít. K tomu mu nezbývá než zůstat u moci - jakýmikoli prostředky. K tomu bezpodmínečně potřebuje ruské diplomatickou i zbrojní podporu. Možnosti: a) doživotní prezidentský palác; b) konec à la Muammar Kaddáfí. Možnost odejít do exilu dosud odmítá. Tím, že musel přiznat existenci chemických zbraní, kterou předtím popíral, a přistoupil na přítomnost inspektorů OSN, však ztratil pozici silného nezávislého vůdce, zejména v očích vlastních generálů. To může být smrtelné.

2) Syrští povstalci. Jediné, na čem se demokraté (v naprosté menšině), militantní islamisté (jejich počet roste každým dnem) a prostí bandité shodnou, je touha po Asadově konci. Účelem svržení režimu je, aby mohli po panarabském vzoru jít jeden druhému po krku do té doby, než jejich země bude zcela zpustošená a všichni budou moci zase svorně nenávidět Židy. Možnosti: a) Asad je zlikviduje; b) zlikvidují jeden druhého.

3) Barack Obama. Hlavně by chtěl mít klid, ale moc to nejde. Když nechá Asada beztrestně používat chemické zbraně (podle všeho to vypadá, že útok sarinem na předměstí Damašku skutečně vedla vláda proti povstalcům, jakkoli to z Asadova strategického pohledu vypadá nelogicky), bude z něho každý mít legraci. Zejména poté, co Asadovi napřed veřejně pohrozil vojenským napadením v případě, že chemické zbraně použije. Američanům se však do války nechce. Možnosti: a1) Kongres mu nedovolí intervenci a on bude za slabého vůdce; a2) Kongres mu intervenci nedovolí, on ji stejně provede a bude mít na krku impeachment; b1) Kongres mu intervenci povolí, ale Rada bezpečnosti zatrhne, což BO buď bude respektovat, nebo ne; c) dopadne to nějak jinak - Asad bude s ruskou pomocí lavírovat podobně jako Írán s jaderným programem a de facto uhraje remízu. Jedině poslední možnost Obamovi umožní jakž takž zachovat tvář.

4) Vladimir Putin. Potřebuje v Damašku hodného, krotkého Asada, který bude v důležitě strategicky položené zemi hájit ruské zájmy (nemá takových vazalů mnoho). Obamovo diplomatické klopýtnutí mu nabídlo ojedinělou šanci: protože má Asada dokonale v hrsti, může jej odnutit prakticky ke všemu, včetně odevzdání chemických zbraní (nebo, pravděpodobněji, zmíněnému lavírování). Může pak před světem vystupovat jako státník ušlechtilých úmyslů a dostatečné síly k jejich prosazení - což jsou dvě kvality, jež v očich mnoha lidí po celém světě Obamovi scházejí. Proto si může dovolit provokovat prolhanými články v Timesech. (Je to zhruba tak, jako by brankář fotbalové Sparty omylem nechal míč těsně před brankou, kam by jej slávistický útočník lehce dokopl a pak šel slavit gól před sparťanskou tribunu.)

5) Masakrovaní syrští civilisté. Ti, jak tomu bývá, jsou rétorickou zbraní v ústech vůdců, ale tím to zhruba končí. Jediná civilizovaná země, která dosud pro ně něco udělala, je Německo, které ze Sýrie přijímá tisíce uprchlíků.

Putinův článek však říká ještě něco, co komentátoři dosud nechali být. Hned z počátku je v něm řeč o "době nedostatečně komunikace mezi našimi společnostmi". To může být obvyklý kód diplomatického newspeaku pro "hádáme se jako koně". Nebo to může být pravda víc doslova.

Když před třemi lety server WikiLeaks zveřejnil obsahy statisíců amerických diplomatických depeší, značně tím poškodil síť diplomaticko-špionážních kontaktů, kterou mezi sebou udržují spojenci s protivníky i mezi sebou navzájem. Taková síť má několik významů. Jen jeden z nich je ten oslavovaný jamesobondovský. Druhý z nich, patrně ještě důležitější, spočívá v tom, že ti, kdo ovládají bezpečnostní aparáty svých zemí, mají poměrně přesné ponětí o informovanosti a prioritách ostatních. Většina mezinárodních krizí má společné právě to, že její účastníci špatně odhadli priority ostatních. Ona diplomaticko-špionážní síť má takové konflikty z nedorozumění omezovat v počtu i intenzitě. Na tom mají a společný - jakkoli veřejně nedeklarovatelný - zájem všechny země.

Nakolik se Julianu Assangeovi a spol. podařilo tuto síť narušit a jaký může být podíl téhož na dnešní syrské krizi, je samozřejmě věcí spekulace. Ale jestliže Assangeovou motivací bylo "především natřít to těm nahoře", je zjevné, že se to mu povedlo jen napůl: "natřeno" dostali jako obvykle ti dole.

Daniel Deyl


Klíčová slova: Obama, putin, info x, infox, sýrie, Rusko, amerika, válka, AsadDiskuse ke článku