nahoru

Papež se uklonil muslimské princezně a slíbil nebe i nevěřícím

Jan Jandourek 15. září 2013 • 19:53
Papež František I.
Papež František I.
• foto: 
Profimedia

Média považují za objev, že papež neposílá všechny nevěřící do pekla. Už se k tématu vyjádřil podruhé. Přitom to v církevní nauce není nic nového.

Koncem týdne se na první stránce známého italského deníku La Repubblica objevil článek, ve kterém papež František odpovídá známému komentátorovi listu Eugeniovi Scalfarimu na několik otázek. Ty otázky byly nejspíš považované za řečnické, protože autor sám nevěřil, že na ně dostane odpověď. Papežové totiž obvykle do „světských“ medií články nepíší. Papež ale odpověděl. Ty otázky se týkají mimo jiné už jednou letos v květnu probíraného tématu, zda se i nevěřící může dostat do nebe.

Papež říká doslova: „Nejprve se mne ptáte, zda Bůh křesťanů odpouští tomu, kdo nevěří a nesnaží se věřit. Předesílám – a je to zásadní věc – že milosrdenství Boha nemá hranice, pokud se k Němu obrací srdce upřímné a zkroušené, a pro toho, kdo nevěří v Boha, spočívá tato otázka v poslušnosti vlastnímu svědomí. Jít proti svědomí je hříchem i pro toho, kdo nevěří. Naslouchat a poslouchat svědomí totiž znamená přijmout rozhodnutí vzhledem k tomu, co se prezentuje jako dobro nebo jako zlo. A na tomto rozhodnutí závisí dobrota a zloba našich skutků.“

Takže když to řekneme ještě jednou, papež říká, že když někdo nevěří, jde o poslušnost vůči vlastnímu svědomí. František v dalších odpovědích samozřejmě poukazuje na víru ve věčný život, kterou ateisté nesdílejí. Jeden jejich záhadný spolek už se k tomu otráveně vyjádřil, jako kdyby se smělo jen nevěřit a ne také věřit.

Nic nového

Debata začala už v květnu, kdy papež řekl: „Pán nás všechny vykoupil Kristovou krví - všechny, nejenom katolíky. Všechny! Otče, také ateisty?, zeptáte se. Také ateisty, všechny. A tato krev z nás činí děti Boží prvořadé kategorie. Byli jsme stvořeni jako Boží obraz a Kristova krev nás všechny vykoupila! Každý z nás tedy má povinnost konat dobro.“ Média tehdy tvrdila, že Vatikán vzápětí papeže uvedl na pravou míru a že to řekl papežský mluvčí. Nebyla to pravda, šlo o výrok kanadského kněze jménem Thomas Rosica, který prohlásil, že lidé, kteří vědí o katolické církvi, ale nepřijímají ji, nemohou být spaseni. Jenže Rosica byl jen jedním z několika mluvčích v době po ohlášení rezignace Benedikta XVI. a nyní už tuto funkci nezastává.

Ostatně je otázka, co znamená, že o církvi někdo „ví“. Jak v pralese, tak v moderním evropském městě lidé o církvi také „vědí“ a většinou ji „nepřijímají“, což ještě neznamená, že vědí dost a co vlastně znamená to „přijetí“. Takhle by muslimové, židé a buddhisté a mormoni a tak dále mohli říci, že také hlásají pravou víru a nikdo se o ni dost nezajímá. Jenže kdo má podrobně zkoumat každé náboženství na světě? To bychom zase museli věřit v převtělování, abychom měli šanci to stihnout.

Podstatné ale je, že papež neříká nic nového, protože už v 60. letech Druhý vatikánský koncil v dokumentu Lumen gentium vyhlásil: „Věčné spásy mohou dosáhnout všichni, kdo bez vlastní viny neznají Kristovo evangelium a jeho církev, hledají však upřímně a snaží se s pomocí milosti plnit jeho vůli.“ Papež je nový svým stylem a důrazem na některá témata. Minulý týden porušil vatikánský protokol a uklonil se před jordánskou královnou Raniou. Ta mu zase, i když je muslimka, která se jiných mužů nemá dotýkat, podala ruku. Od doby, kdy se papežovi líbal střevíc je to přece jen posun. Gesto bylo sympatické z obou stran. Samozřejmě jen lidem, kteří nejsou fanatici.Klíčová slova: papež, info x, infox, muslimDiskuse ke článku