nahoru

Čtyři tresty smrti v Indii za brutální znásilnění. Těžko pachatele litovat

Jan Jandourek16. září 2013 • 00:19
Čtyři tresty smrti v Indii za brutální znásilnění. Těžko pachatele litovat
foto: Facebook

Soud v Indii udělil trest smrti čtyřem mužům usvědčeným z hromadného znásilnění a vraždy třiadvacetileté studentky v autobusu v indické metropoli Dillí. K činu došlo před devíti měsíci.

Skupina šesti útočníků loni 16. prosince vlákala do autobusu v Dillí mladou ženu a jejího přítele. Ženu pak asi hodinu brutálně znásilňovali, muže zbili a pak oba nahé vyhodili na silnici. Studentka po dvou týdnech zemřela. v nemocnici v Singapuru. Pachatelé použili při činu také železnou tyč.

Vysoké tresty dostanou jen čtyři muži. Ten pátý byl totiž v době činu starý jen 17 let, takže dostal maximální možnou sazbu tří let odnětí svobody. Šestý muž, řidič onoho autobusu a prý vůdce skupiny, spáchal v březnu podle oficiální verze v cele sebevraždu. Indie má trest smrti, ale vykonává se málokdy. Odsouzených jsou v zemi ročně k smrti desítky, ale za posledních 17 let byli popraveni jen tři zločinci. V tomto případě jde zřejmě o signál, jakou důležitost indická spravedlnost připisuje brutálnímu násilí na ženách.

Nevraždí jen zaostalí

Takový čin budí na první pohled dojem primitivního násilí, jakého se dopouštějí zaostalí lidé v zaostalých zemích. Jenže k podobným zločinům dochází pochopitelně i v západních zemích.

Před dvaceti lety došlo v Británii k otřesné vraždě dvouletého Jamese Bulgera. Vrahy byli dva desetiletí kluci, kteří dítě unesli a na železničním náspu utloukli k smrti. Mezinárodní pozornost vyvolalo, že dostali trest doživotí, což ukázalo, že britská spravedlnost dokáže jít na věc tvrdě. Nicméně trest připouštěl, že je možné je po osmi letech (dosažení dospělosti) propustit na svobodu. Skutečně je pak pustili, ale jeden z nich, Jon Venables, se za mříže vrátil v roce 2010 za držení dětské pornografie. Případ připomínáme jen kvůli asociaci s tím, že sedmnáctiletý Ind dostal jen tři roky, nicméně všechny okolnosti vyšetřování neznáme. Co je příčinou takového jednání, o tom je mnoho teorií, více či méně vědeckých. Když to ale zjednodušíme, tak kromě nemoci, kdy je někdo bez sebekontroly na základě duševní poruchy, je to prostě způsob jak dosáhnout nějakého „statku“ nelegálně, protože to legálně nejde, nebo je to obtížné. Majetek, sexuální styk, také snaha „pobavit se“. Často se objevuje práh snížené schopnosti empatie. Ta se ovšem může objevit i u lidí z takzvaných vyšších vrstev a jedinců s formálně vysokým vzdělání. Zločinci vedoucí koncentrační tábory byli svým způsobem vzorní a kultivovaní, se znalostí kultury. Jenže jim to - lépe řečeno jejich obětem - nebylo nic platné.

Vzdělání a kultura nehrají ohledně schopnosti mučit a zabíjet a znásilňovat nutně největší roli. To zní skoro pesimisticky, jakoby nemělo význam se snažit o společnost kulturní a vzdělanou. Můžeme to ale vzít i naopak, je na světě dost lidí, co rozumu a vzdělání moc nepobrali, ale jsou slušní a ani mravence by zbytečně nezašlápli. Kolik Indů žijících ve stejných podmínkách nikdy nic podobného nespáchalo? Naprostá většina. Že ale existuje souvislost mezi prostředím ghett a zbídačených vrstev a zločinností je také známé. Minimálně je třeba se snažit takové černé sociální díry nevytvářet.

Popravit?

Pak se tu objevuje ještě otázka trestu smrti, která je u nás teď jen teoretická, protože Evropská unie trest smrti nezná. Pro a proti už bylo uvedeno tolik argumentů, že je jasné, že ke konečnému názorovému vítězství jedné nebo druhé strany v dohledné době dojít nemůže. Musel by někdo přijít s nějakým novým a ještě neznámým argumentem, což není pravděpodobné.

Že u nás trest smrti nemáme, je dobře. Podivné ale je, že hromadní vrazi jako Breivik, který zavraždil 77 lidí, dostal trest 21 let (s možností opakovaného prodlužování). Po rozsudku se usmál a teď může ve vězení studovat jako „individuální program“ společenské vědy. (Zpráva stará dva dny.) Dostane samostatnou studijní místnost. V něčem je náš západní svět nepochopitelný a ten indický pochopitelný. Jen aby se jednou Breivik jednou nedivil, že vyleze jako politolog z vězení a někdo vezme spravedlnost do vlastních rukou.Klíčová slova: znásilnění, IndieDiskuse ke článku