nahoru

Má se trestat vydávání Hitlerových projevů? Ne, komunisté si taky lžou beztrestně

Jan Jandourek13. září 2013 • 05:00
Adolf Hitler
Adolf Hitler
• foto: 
profimedia.cz

Policie nejspíš v nejbližších dnech obviní z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy majitele nakladatelství Guidemedia Pavla Kamase. Ten vydal nedávno knihu Adolf Hitler: Projevy.

Spolu s Pavlem Kamasem by měl být stíhán autor knihy Lukáš Beer a také samotné nakladatelství.Kamasovi a Beerovi mohou hrozit tři roky vězení. Policie kromě toho zablokovala nakladatelství účet, na kterém je podle nakladatele Kamase 7,9 milionu korun.

Není to poprvé, co hrozí někomu za „hitlerovské“ aktivity trest. Spor se vedl už kolem vydání Hitlerova Mein Kampfu. Tehdy nakladatel Michal Zítko trestu unikl.

Trestat vydání nějakého textu je vždycky diskutabilní záležitost. Hitler existoval a řečnil, to je prostě historický fakt. V době internetu, kdy ve svobodných zemích najdete úplně všechno, co chcete číst, je zakazování papírových vydání knih spíš k smíchu. Hitler sám a jeho zločiny k smíchu pochopitelně nejsou. Otázkou je, jestli máme někoho stíhat za to, že něco údajně popírá nebo schvaluje.

Dvojí metr

Máme u nás politiky, kteří popírají a schvalují zločiny komunistického režimu. Třeba střelbu na hranicích. Bývalí pohraničníci si mohou pořádat svá nechutná rojení a nic se jim kupodivu neděje. Kdyby u nás někdo založil Klub přátel NSDAP, zle by se mu vedlo, ale když soudružka Polednová-Brožová vykládá, že si Milada Horáková za trest smrti může sama, protože se neměla přiznat, je to v pohodě.

Je pochopitelné, že záleží na tom, jakou tradici jednotlivé země mají. V USA znamená svoboda projevu něco jiného než v Německu, protože Němci mají kvůli poslední světové válce a holokaustu máslo na hlavě, byť ne ti dnešní Němci, protože i ti nejstarší byli v dětském věku a za rodiče nemohou. Ale je pochopitelné, že na třeba na popírání holokaustu jsou Němci a Rakušané citlivější než Američané, kteří nikoho nezavřou ani za popírání Guantánama a Hirošimy.

Goebbels ano a Hitler ne?

Upřímně řečeno, když u nás mohla vyjít kniha Norimberský deník, kde americkému psychiatrovi váleční zločinci vykládají ty nejhorší nehoráznosti a deníky nacistického ministra propagandy (jsou to knihy nesrovnatelné, to je mi jasné) tak už to nějaké Hitlerovy řečičky moc nepokazí. Ani když jsou „nekomentované“.

Sám bych to asi číst nechtěl, protože jsou mi nacisté jednak odporní, jednak ukradení. Může se ale stát, že bych jako mediální hyena někdy nějaký Hitlerův projev potřeboval a nedostanu se k němu a zůstanu tak bez pramenů. Jestli s komentářem nebo bez něj, to je mi jedno. Jsem dospělý člověk a umím si názor udělat sám. Není přece možné na jednu stranu mít všeobecné volební právo a na druhou stranu se bát, že si někdo přečte knížku a napáchá to na jeho duši nedozírné následky.

Je samozřejmě jeden vážný důvod, proč nacistickou propagandu nevydávat, totiž ohled vůči lidem, kteří za války trpěli a jejichž blízcí přišli kvůli nacistickým zločincům o život. Ještě lepší by ale bylo, zdokumentovat jejich osudy a postarat se jim aspoň o důstojné stáří. A nebát se minulých Hitlerů, ale těch budoucích.

Diskuse ke článku