nahoru

Máme zase 11. září a všem je to jedno

Jan Jandourek 11. září 2013 • 15:03
Máme zase 11. září a všem je to jedno
foto: profimedia.cz

FOTOGALERIE: Bývalo to slavné výročí. Islamističtí teroristé zaútočili na symbol západního světa, budovy Světového obchodního centra. Všichni byli v šoku. Následovala největší válka nového století. A pak už nic.

Je několik okamžiků historie, u kterých se lidé ptají, kde jste tenkrát byl a co jste dělal? Zavraždění Kennedyho, přistání Američanů na Měsíci, 21. srpen 1968, 17. listopad 1989. Kdo tehdy žil, něco dělal a má tu událost spojenou s často mnohdy banálními osobními momenty. Nebo ani ne banálními. Má matka se nedostala na pohřeb své matky, protože přijeli Rusáci nás osvobodit před námi samotnými a nedalo se jet nikam. Jsou věci, na které se nezapomíná, soudruzi.

Ale k tomu 11. září. Je to datum, které ukázalo, že skutečně existuje něco jako střet civilizací. Ten pojem je pochopitelně sporný, vytvořil ho americký autor Samuel Huntington. Jak to tak na světě chodí, je celkem jedno, co tím přesně myslel, ale ta slova nějak rezonovala, stejně jako pojem „krvavé hranice islámu“.

Jak je někde islám, mají sousedé problém. Radikálové tvoří vždycky menšinu, jen musí většina vysvětlit, proč má ve své komunitě takovou divnou menšinu.

Svět se změnil

Je jedno, jaký -ismus si někdo pro sebe vymyslí, aby mohl být zlý. Ateista, křesťan, muslim, všude bychom našli hezkou přehlídku zločinů. 11. září je důležité datum. Noviny tehdy psaly o tom, že „svět se změnil“. Dnes nepíší o ničem, tak to vypadá, že se svět až tolik nezměnil. Jenže to poznáme až za čas. Možná stojíme na prahu další velké války. Vinu za ní ponesou náboženští fanatici, v tomto případě islámští a také západní politici, kteří nejsou schopní dostát úkolům doby. Nepřítel nemá být chytřejší, než jsme my.

Mnozí lidé říkají, že válka v Iráku znamenala víc obětí než těch asi čtyři tisíce mrtvých při teroristickém útoku v New Yorku. Zvláštní sorta lidí si myslí, že na Pentagon žádné unesené letadlo nespadlo. Kdyby nebyly videozáznamy, že letadla narazila do WTC, tvrdili by, že tam žádná letadla nebyla. Je to ten samý druh lidí, co tvrdí, že na severním pólu je otvor, kterým z duté země vylétávají létající talíře a proto mají aerolinky zakázáno přes severní pól létat. Mnoho dalších lidí tomu věří a ještě mají všichni volební právo. Co se dá dělat.

11. září je den, kdy svět náboženského obskurantismu a fanatismu a nesvobody zaútočil na symboly západní civilizace. Prezident Bush tehdy řekl, že je třeba pachatele „vykouřit z jejich děr“. Přes všechny tragické omyly ohledně irácké války se mu to nakonec podařilo. Islamisté se od té doby na půdě Západu na nic velkého nezmohli. Už na světě není díra, kde by byli bezpeční. Ani s nenápadnou podporou Moskvy a Pekingu a všech možných práskačů, kteří zařizují „úniky dat“. V Iráku, sužovaném teroristickými útoky, je vláda, kterou si zvolili tamní lidé. Saddám, Kaddáfí a Usáma se odebrali na věčnost. Budiž jim země těžká.

Doba po 11. září má svůj zvláštní étos, na který bychom neměli zapomínat. Dá se shrnout do té jedné věty, která padla na palubě letadla, kde cestující teroristům zabránili zaútočit. „Jdeme na to,“ zní na záznamu, než se letadlo zřítilo na pole u pensylvánského města Shanksville. Bude to nejspíš už navždy jeden z nejslavnějších výroků historie.

Poselstvím Západu má být, že člověk je bytost svobodná a má právo usilovat o štěstí a nikomu není nic do toho, co si myslíme a říkáme a děláme. Smíme věřit i nevěřit a svět ať se s tím smíří. A pokud se to někomu nelíbí, má počítat s tím, že „jdeme na to“.

Bylo by hezké sebrat odvahu, abychom ubránili ten svět, který jsme za staletí pracně vybudovali a kde se nám celkem dost dobře žije.

Diskuse ke článku