nahoru

Jak bojovat v Sýrii, když jsou všude grázlové? Rezignovat na všechno kromě míru

Jan Jandourek9. září 2013 • 16:00
Sýrie
Sýrie
• foto: 
profimedia.cz

VIDEO: Američané, tento otloukánek dějin, jsou na tom zle. Jako ostatně vždycky. Být jedinou supervelmocí je dost složité.

Někdo spáchal v Sýrii chemický útok. Záběry jsou dost ohavné, není to nic, na co by se normální člověk chtěl koukat. Jde to mimořádný hnus.

S útočníkem by se mělo rázně zatočit, jen se těžko dokazuje, kdo to udělal. Proč by to režim, kterému se moc nedaří a poslední, co potřebuje, je intervence Spojených států, dělal? Nebo je to tak, jak si někteří analytici myslí, že syrský diktátorský režim je příliš složitý a že pokyn k chemickému útoku mohl dát někdo z nižších úrovní režimu a diktátor teď nemůže přiznat, že nemá věci pod kontrolou? Nebo je to provokace opozice? Víme jen to, že tamní režim chemické zbraně má a má také rakety, které lze k jejich „distribuci“ použít. Také ale víme, že USA po iráckém debaklu se zbraněmi hromadného ničení nikdo nevěří.

Upřímně řečeno, je to dodnes dost podivné. V každé zemi na světě, kdybyste ji důkladně prohledali, najdete aspoň jeden zapomenutý chemický granát. Jen v Iráku nic. Přitom víme, že Saddám ty zbraně měl. Kam zmizely? Kromě toho hrál ještě osudovou hru, že říkal, že chemické zbraně nemá, tvářil se, že je má, přitom je (už asi) neměl. Sesadit ho bylo správné, Američané jen udělali omyl, že uměli vyhrát válku a neuměli vyhrát mír. Ovládli zemi, která byla kdysi uměle vytvořena a rozpadla by se krvavě časem tak jako tak, jen je to tentokrát na jejich zodpovědnost.

Americké dilema

Spojené státy mají před sebou dilema. Ať udělají cokoliv, bude to špatně. Když zasáhnou, podpoří tím prapodivný slepenec opozičních sil, kde je to jeden islamista vedle druhého. Takhle už kdysi ozbrojili afghánské bojovníky proti Sovětům a dočkali se al-Kajdy a 11. září. Nepřítel nepřítele je nepřítel. Jak se říká o některých diktátorech, je to parchant, ale náš parchant. Kdyby v tom byli Američané příliš citliví, nemohli by za druhé světové války podpořit krvavého diktátora Stalina. Jenže historie chtěla, aby ho podpořili, nemohli jinak.

Podle Spojených států by mohl diktátor Asad ještě odvrátit plánovanou odvetu. „Jistě, mohl by odevzdat všechny chemické zbraně mezinárodnímu společenství do týdne - předat je, naprosto všechny, bez prodlení a umožnit jejich úplné a kompletní sečtení,“ řekl ministr zahraničí John Kerry. Tomu samozřejmě nikdo nevěří.

Střílet se bude

Nakonec se stalo, co leckdo předpovídal už před lety. Barack Obama, nositel Nobelovy ceny míru, si mohl vykládat, co chtěl, ale nakonec to dopadlo jako vždycky. Americký prezident se stejně zachová jako americký prezident. Když bude chtít střílet, bude střílet, pokud to uzná za vhodné.

Situace připomíná dobu před první světovou válku. Ne nadarmo byla nazvána zbytečnou válkou. Nikdo nevěděl, proč nakonec vypukla, nikdo z ní nic neměl, nikdo netušil, že se rozbují do světového konfliktu. Vedla jen k tomu, že pak vypukla druhá světová válka. V podstatě to byla jen jedna jediná válka oddělená dvaceti lety příměří. Možná stojíme před něčím podobným. Stačí málo a přinejmenším Blízký východ se může dočkat dalšího Rudého moře, tentokrát ale od krve.

Čeká nás „jugoslávská“ a „palestinská“ zkušenost. Nejlepší by bylo zastavit boje, zemi „kantonizovat“ podle toho, kam zrovna ozbrojenci došli, zachránit, co se dá. Rezignovat na cokoli kromě míru. Zachovat každému z mužů příliš horké aspoň nějaké alibi a pocit vítězství. Postavit zdi a narýsovat nárazníkové zóny. Postarat se o uprchlíky. Potrestat ty zločince, které náhodou chytneme. Moc si od toho ale neslibovat.

A čekat padesát let, než to začne znova. Potom zopakovat totéž. Jsou místa na světě, kde nikdy nebude mír. Jenom příměří. Zatím to stačí.Klíčová slova: Obama, info x, infox, sýrie, Asad, VIDEO, USADiskuse ke článku